Terčem podvodu se podle studie PwC stala téměř třetina českých firem. Na závažnosti situace nic nemění fakt, že zbytek Evropy je na tom hůř. Oproti ekonomicky nejvyspělejším zemím se totiž v Česku využívá k detekci hospodářských deliktů méně moderních technologií.

Nejvíce podvodných jednání hlásí finanční a výrobní odvětví (13 procent) a firmy působící v energetice (desetina). V polovině případů jde přitom o zneužití majetku daného podniku, časté jsou také podvody spotřebitelské a podvody v oblasti nákupu.

Úplatek. Ilustrační foto.
Česko si polepšilo v indexu korupce. Je na 42. místě

Třetina útoků se pak týká počítačové kriminality, která v ČR oproti roku 2016 klesla na 25 procent. „Případy podvodů v ČR se zdají být ve srovnání s výsledky předloňského průzkumu sice na ústupu, je však otázkou, kolik podvodných jednání zůstane dále neodhaleno,“ podotkla Kateřina Halásek Dosedělová z forenzního oddělení PwC.

V rámci technik odhalení podvodu nejvíc fungují kontroly v rámci systému řízení rizik podvodů a interního auditu, a to až v polovině případů. Více než jednu čtvrtinu podvodů pak firma odhalí díky svým zaměstnancům, kteří je o podezření informují. Pouze v jednom případě z dvaceti je zločin nahlášen zvenčí.

Ilustrační foto.
Korupce v Evropě. Hořekují Italové i neúplatní Dánové

České podniky zatím využívají moderní technologie k odhalování podvodů pouze ve 30 procentech případů, 14 procent z nich pak teprve plánuje jejich zavedení. „Hlavní výzvou v detekci podvodů je jeho dynamický vývoj. Budoucností této oblasti je určitě využití metod umělé inteligence, jako je strojové učení nebo zpracování přirozeného jazyka,“ je přesvědčen vedoucí týmu forenzních technologií PwC Pavel Jankech. 

Téměř polovina společností ztratila v důsledku podvodného jednání více než milion korun. Zhruba čtvrtina společností navíc utratila za samotné vyšetřování částku dvojnásobnou minimálně. Mimo finančních nákladů za prošetření podezření z podvodu je pak závažným důsledkem také poškození pověsti dané společnosti a narušení pracovní morálky zaměstnanců.

Ilustrační foto
Korupce v Česku podle veřejného mínění stále přetrvává

Oproti roku 2016 počítačová kriminalita v tuzemsku klesla o 11 procent, ve světě je však na svém vrcholu. Na vině tohoto rozporu je podle firmy PwC opět nejspíš nedostatek nástrojů českých firem tyto hrozby odhalit.

Nejběžnějším útokem je phishing, kterým je napadeno až 41 procent podniků, následuje vyděračský malware napadající 37 procent firem. „V současnosti jsou časté například falešné e-maily od ředitelů společností s příkazem převést určitý finanční obnos na zadaný účet, což se stalo i jedné české firmě na Moravě,“ uvedl příklad Michal Čábela, vedoucí týmu kybernetické bezpečnosti PwC. A dodal známou pravdu, že největším nebezpečím pro firmu jsou sami zaměstnanci.

Devátého ročníku Celosvětového průzkumu hospodářské kriminality, který byl realizován ve 123 zemích a shromáždil výsledky od více než sedmi tisíc organizací, se během vloni zúčastnilo také 73 společností působících na českém trhu. Celosvětově jde o největší studii tohoto druhu.

Ilustrační foto.
Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů