Bezhotovostní platba je v současnosti pro lidi už každodenní realitou. Začíná se objevovat i tam, kde bychom ji možná nečekali. Představte si situaci: přijdete ke kostelu a po prohlídce namísto příspěvku do kasičky přiložíte k terminálu platební kartu, zadáte částku, kterou byste chtěli na pomoc kostelu přispět, a je hotovo.

„Jsem rád, že se povedlo proklestit další cestu, jak pohodlně a třeba i velkoryse přispět k neutuchajícím snahám o obnovu kostelů,“ komentuje novinku broumovský farář Martin Lanži, pod jehož taktovkou opravy broumovské skupiny kostelů postupují.

Festival Korespondance roztančil Zelenou horu.
OBRAZEM: Žďár z jiného úhlu. Festival Korespondance roztančil Zelenou horu

Vzhledem k tomu, že na Broumovsku aktuálně probíhá každoroční akce Léto otevřených kostelů, kterou využívají k návštěvě kostelů stovky lidí, nechce broumovský farář s instalací platebních terminálů příliš otálet. "Minulý týden jsem podal žádost o jejich instalaci a teď čekám na termín," potvrzuje Lanži, že chce zprovoznit novinku v co nejkratší možné době.

Mezi průkopníky bude broumovský farní kostel sv. Petra a Pavla, sv. Jakub Větší v Ruprechticích a kostel sv. Barbory v Otovicích. S dalšími kostely se zatím posečká. Jeden platební terminál by se teoreticky mohl objevit u unikátní nástěnné malby Posledního soudu, která se nachází na místě bývalého karneru a pozdější kůlny děkanského úřadu. Odborníci fresce říkají Triumf smrti a její vznik historik umění a prorektor Karlovy univerzity Jan Royt datuje do let 1320 – 1330. Broumovská farnost na zpřístupnění 700 let starého unikátu dlouhodobě pracuje. Oficiálně by měla být zpřístupněna 8. září za účasti europoslance Tomáše Zdechovského. A byl to právě on, kdo dohodu s Československou obchodní bankou (ČSOB) o platebních terminálech zprostředkoval.

"Jedná o velký posun, který pomůže farnosti vybrat mnohem více peněz na rekonstrukci broumovských kostelů," věří Zdechovský a dodává, že ČSOB nabídla platební terminály broumovské farnosti na půl roku zcela zdarma.

Stavbaři modernizují I. tranzitní koridor v údolí Tiché Orlice.
OBRAZEM: Těžká technika i precizní práce. Modernizace trati u Brandýsa pokračuje

Podle Zdechovského se tato nabídka vztahuje na farnosti po celé České republice. „Už nyní registruji zájem několika dalších farností, tak uvidíme, jak se jim podaří s bankou domluvit,“ doplňuje lidovecký europoslanec, který bezkonkurenční nabídku ČSOB ocenil. „Ve spojení jsme byli ještě s další bankou, jež si ale za instalaci a provoz účtovala vysoké ceny, na které by farnosti neměly peníze," srovnává.

Opravy broumovských kostelů pokračují dál v neutuchajícím tempu. Právě probíhá předpřípravná fáze k obnově fasád v Otovicích, Vižňově a Heřmánkovicích. „Věříme, že se nám podaří opět úspěšně zažádat o peníze z fondů EU. Myslím, že šance jsou vysoké i díky tomu, že kostely jsou od července zapsány jako národní kulturní památky,“ dodává Martin Lanži.