Třetí a poslední vlna kotlíkových dotací oficiálně odstartuje v pondělí 1. dubna. Starty v jednotlivých krajích se budou lišit. 

Jako první vyhlašuje výzvu pro občany Karlovarský kraj, který začne přijímat žádosti 11. června. Ještě dříve stihnou spustit příjem žádostí Moravskoslezský, Středočeský a Olomoucký kraj. Ostatní se přidají postupně, kotlíkové dotace musí vyhlásit do konce září.

Při topení plynem hrozí méně závad než u kotlů na uhlí

V poslední vlně kraje rozdělí 3,125 miliardy korun z celkových 9 miliard, které na výměny kotlů přímo v domácnostech vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec se svým týmem v roce 2014 v Evropské komisi. Žádosti bude opět možné podávat elektronicky, bez front před krajskými úřady.

„Apelujeme na občany, aby s výměnou starého kotle na pevná paliva neotáleli. Kotle 1. a 2. emisní třídy budou muset domácnosti vyřadit z provozu už za tři roky, a toto jsou zatím poslední peníze, které můžeme občanům na výměnu starých kotlů poskytnout. Výhodnější podmínky už nebudou, výše příspěvku může dosáhnout až 127 500 Kč,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nová kampaň

Právě na zákaz starých kotlů a poslední možnost jejich výměny s kotlíkovou dotací bude občany upozorňovat i nová kampaň, kterou spouští ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR právě v pondělí 1. dubna. 

Stát při této poslední vlně počítá s výměnou minimálně 30 tisíc starých kotlů na tuhá paliva za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Poprvé budou z podpory zcela vyjmuty kotle spalující uhlí. V první a druhé vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili již 48 000 kotlů a dalších 12 800 výměn je v realizaci. Celkem bylo domácnostem proplaceno 5,25 miliardy korun z celkových devíti miliard, které vláda v Bruselu v roce 2014 získala.

Vyhrajte dotaci na rekonstrukci celé kotelny
Máte starý nevyhovující kotel na pevná paliva, chcete přejít na plyn a máte u domu (zatím) nevyužitou přípojku? Jestli se nechcete spoléhat na dotace či utrácet vlastní úspory, zbystřete. Regionální Deník ve spolupráci s Českým plynárenským svazem od dubna spouští velkou soutěž o tři kompletní rekonstrukce stávající kotelny a pořízení nového plynového kotle. Každá za 250 tisíc korun.

Bližší podrobnosti a pravidla soutěže už zanedlouho v Deníku a na webu www.denik.cz.

Vyhrajte 250 tisíc na rekonstrukci svého domu.Zdroj: Zemniplyn.cz

Ilustrační foto
Mrtvé plynové přípojky oživily dotace