Odhady Europolu hovoří o tom, že zabavené množství padělků bankovek je pouze špičkou ledovce a v oběhu může být třikrát až čtyřikrát více padělaných bankovek. Dříve byly padělky doménou neveřejné, temné části internetu, takzvaného darknetu. Dnes už ale není problém najít dodavatele falešných bankovek, pasů, řidičáků nebo třeba vysokoškolských diplomů na běžném, tedy všem dostupném internetu.

A cena? Za deseti tisíc padělaných amerických dolarů (přibližně 220 tisíc korun) zaplatí zákazník obvykle tisíc dolarů, tedy desetinu ceny. Doba dodání je jeden až dva týdny. Proces objednání je stejně snadný jako v běžném e-shopu. A například web Counterfeitopia.com, který zastupuje skupinku padělatelů z jednoho malého východoevropského státu, své aktivity propaguje i na sociálních sítích či prostřednictvím blogu.

Nejmodernější padělky dokážou podle odborníků odhalit jen v bankách. Člověk, který je odkázán na primitivní test pomocí hmatu, zraku a posouzení bankovky z obou stran, je zcela bez šance. Napodobeniny jsou tak věrné, že už roky dělají starost jak Evropské centrální bance, tak policejním složkám po celém světě.

Do vězení i za pouhé přechovávání padělků

„Trestnímu postihu se nevyhne ani člověk, kterému bylo zaplaceno falešnými penězi, a ten je následně udá jako pravé. V takovém případě hrozí odnětí svobody až na dva roky,“ citoval portál FAEI.cz právníka Přemysla Líbala. A připomněl, že trestné je už samotné opatření a přechovávání padělaných nebo pozměněných peněz. Trestní zákoník na takový čin pamatuje sazbou odnětí svobody v délce až pěti let.

Samotným padělatelům hrozí osmileté vězení. „Nejvyšší sazba hrozí v případě, že někdo čin spáchá jako člen organizované skupiny působící ve více státech či v takzvaném velkém rozsahu,“ upřesnil Líbal. V Česku bylo vloni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn.