Jak na vás tento vzkaz z vlády působí? Jde už o reakci na první protestní jízdu 20. ledna?
Každý protest měl svoji váhu a ten 20. ledna možná největší. Vzkaz pana premiéra bereme jako vstřícné gesto, že s námi někdo chce jednat a problémy řešit. Jak jsme si ověřili z několika stran, ke krácení dotací dojde a nejen u středních podniků.

Kde je hranice středního podniku?
My ji chápeme kolem 2000 hektarů. Ke krácení dotací ale dojde u podniků už nad 400 hektarů. Máme podnik s hospodařením 360 hektarů, kterého se ještě krácení nedotkne. U podniku kolem 560 hektarů už dělá krácení přes milion korun. V době, kdy roste tlak na mzdy, zvyšují se ceny energií a podobně a navíc dochází ke krácení dotací, budou mít podniky nad 400 hektarů problémy.

Zemědělci. Ilustrační snímek
České zemědělství se změní. Má se stát více ekologickým

Mluvíte o středních zemědělcích a máte jejich podporu. Ale na druhou stranu vás kritizují malí podnikatelé. Bojí se, že vláda jim vezme slíbené peníze a někteří na adresu svých kolegů tvrdí, že jde jen o vydírání. Jak bude Zemědělský svaz ČR postupovat?
Chceme s těmito zemědělci jednat a vysvětlit jim, jak kalkulačka na rozdělení daní funguje. Že chápeme jejich zvýhodnění, ale aby se na celou věc podívali optikou celého zemědělského sektoru. Aby pochopili, že tímto dochází k rozdrobení celého zemědělství. Už mám hlasy, že i někteří drobní zemědělci chtějí, aby na vesnicích fungovaly středně velké podniky, které zajistí například provozy kuchyní, dílen a hlavně by zajistily práci místním lidem a podobně. A toho si velmi ceníme.

Jak jsme uvedli, schůzku s premiérem máte ve středu 9. února v 15 hodin. Už máte pro něj konkrétní návrhy?
Chceme, aby se vláda na krácení dotací podívala našima očima. Chápeme, že k určitému omezení musí dojít, ale nesmí být likvidační. Je všeobecně známé, že když vychováte prase, proděláte ně něm hned tisíc korun. Výkupní cena vepřového je kolem 22-24 korun za kilogram. Do toho se nemáte šanci vejít a není divu, že ty podniky, které mají přijít na dotacích například o dva, jinde o čtyři miliony korun, tyto chovy zruší.

A když vaše mise nevyjde?
Tak budou protesty pokračovat a s nimi i uzavírání některých odvětví.