Německá divize Thomas Cook GmbH, která zahrnuje značky Thomas Cook, Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisen, už v pondělí zastavila prodej nových zájezdů. Na dovolené je s ní teď asi 140 tisíc lidí. Divize žádá německou vládu o překlenovací úvěr, podle zdrojů agentury DPA by firma chtěla získat půjčku 375 milionů eur (9,7 miliardy Kč).

Thomas Cook dolétal. Jedna z nejstarších cestovek na světě zkrachovala, chybí jí čtvrt miliardy dolarů
Krach Thomase Cooka: Hotely vyhodily hosty na ulici, Řecko se bojí velkých ztrát

Německá vláda už tento týden vyhověla podobné žádosti německého leteckého přepravce Condor, který je také dceřinou firmou britské Thomas Cook. Condor získá půjčku 380 milionů eur (9,8 miliardy korun), o úvěru pro Thomas Cook GmbH však vláda zatím nerozhodla. Slíbený překlenovací úvěr má zajistit pokračování provozu aerolinek Condor a ochránit pracovní místa.

Aerolinky Condor, které provozují zhruba 40 letadel, už v pondělí oznámily, že budou pokračovat v činnosti. Šéf podniku Ralf Teckentrup uvedl, že firma bude hledat nového majitele a už zahájila rozhovory se solventními zájemci.

Budoucnost kanceláře Neckermann

Budoucnost české cestovní kanceláře Neckermann je zatím nejistá. Mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek dnes ČTK řekl, že společnost ruší zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Zda budou zrušeny i zájezdy s pozdějším začátkem, zatím není jasné. V zahraničí má nyní CK Neckermann zhruba 890 českých klientů ve 30 zemích, jejich návrat je podle CK zajištěn. Rušení zájezdů se netýká těch zákazníků kanceláře, kteří si přes Neckermann koupili pouze ubytování a na místo dovolené cestují vlastní dopravou.

Co čeká klienty CK Neckermann, kteří měli odletět po 30. září, zatím není rozhodnuto. Podle dřívějších informací má cestovní kancelář do konce října prodaných kolem 650 zájezdů.

Letadlo cestovní kanceláře Thomas Cook. Ilustrační foto
Cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala. Neckermann zastavil prodej zájezdů

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež dnes ČTK řekl, že se o budoucnosti české CK Neckermann v současnosti vyjednává. Otázkou podle Papeže je, zda oficiální německý likvidátor umožní, aby česká CK Neckermann ještě nějakou dobu existovala a mohla dokončit zájezdy zaplacené na září a říjen.

Zadlužená britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, začátkem týdne vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla.