„Nálada mezi lidmi dobrá není, nejhorší je nejistota. Podle mých odhadů by mladší pracovníci mohli nová místa najít, na trhu je v současnosti nabídek poměrně dost. Ti starší to budou mít obtížnější. Odhaduji, že pro dvě stovky lidí z Vítkovických strojíren nebude najít nové místo vůbec snadné,“ doplnil Mišun. Výpověď podal poslední březnový čtvrtek i on sám.

Vítkovické strojírny se snažily sehnat investora, který by jej zachránil, dohoda ale zkrachovala. „Jednání s investorem byla v pondělí ukončena bez podepsání smlouvy a realizace na ní domluvených kroků,“ uvedl už před dvěma týdny za společnost Milan Krob pro Českou televizi (ČT).

OKD. Ilustrační snímek.
OKD shání zaměstnance, zvyšuje náborový příspěvek

Zeměstnanci čekali na vyplacení mezd už od ledna. I proto se nakonec někteří rozhodli dát výpovědi sami. Podle zákona tak mají šanci, že jim mzdy bude kompenzovat úřad práce.

„Podle zákoníku práce se tito zaměstnanci mohou hlásit na úřadu práce nebo nastoupit u nového zaměstnavatele. Mají nárok na kompenzaci mzdových nákladů od úřadu práce. A to v v délce tří měsíců se dvěma měsíci náhradní mzdy,“ upřesnil Deníku odborář Mišun.

Podle majitelů strojíren za nedostatek financí mohou obavy bank, které jim nechtějí půjčovat. Bojí se prý žaloby, kterou na svou původně dceřinou společnost podala už bývalá mateřská firma Vítkovice majitele Jana Světlíka, napsala ČT.

Na Úřadu práce v Kaplici.
Úřad práce: pomůžeme propouštěným zaměstnancům Vítkovických strojíren

Na informaci o propouštění ve Vítkovických strojírnách reagovala ve svém prohlášení i společnost Vítkovice, a.s. „Odmítáme spojování svých právních kroků a práv s neschopností společnosti Vítkovické strojírny s.r.o. Františka Pivody udržet zaměstnanost. Společnost Františka Pivody Vítkovické strojírny s.r.o. zdecimovala někdejší Kotlárnu a Mostárnu, které jim z konkurzu prodal správce Vítkovice Power Engineering (VPE) David Vandrovec,“ píše se ve stanovisku společnosti Vítkovice a.s., které zaslala mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Vítkovický holding požaduje zrušení smlouvy o prodeji své dceřiné firmy v konkurzu. Důvodem jsou možné chyby při prodeji původní společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), která dnes funguje pod novým majitelem, společností Franco De Poisd'Eau & Cie, jako Vítkovické strojírny.

Vítkovické strojírny mají zhruba 650 zaměstnanců. Patří do nich bývalé divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna, které dříve vlastnila společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka. VPE ale skončily v konkurzu a insolvenční správce obě divize prodal.  Celý holding Vítkovice Machinery Group zahrnuje na třicet firem. 

Potraviny.
Maso, alkohol, vejce i EET. Je tu Zelený čtvrtek, den nákupního šílenství