Světové burzy, včetně té české, začaly panikařit poté, co v USA zkrachovaly tři banky. Co se stalo?

Krach za jediný týden postihl americké banky Silicon Valley Bank, Silvergate Bank a Signature Bank. V případě první z nich jde o největší krach banky v USA od roku 2008. Tyto peněžní ústavy podnikaly s vysoce rizikovým kapitálem. Zaměřovaly se totiž na kryptoměny anebo financování start-upů, tedy začínajících společností využívajících moderní technologie.

Proč k jejich pádu došlo?

Do kolen je dostaly vysoké náklady na půjčování peněz. Také USA nyní trpí inflací a tamější centrální banka Fed (Federal Reserve System) stejně jako ta české zvyšuje úrokové sazby. A to natolik, že se tyto banky již s jejich růstem nedokázaly vyrovnat.

Spoření. Ilustrační snímek
Jak na inflaci? Dlouhodobě se vyplatí investice do fondů, radí odborníci

Jak se krach trojice amerických bank projevil jinde ve světě?

Zejména vedl k velkému poklesu na akciových trzích, hlavně u akcií bank. Oslabily proto kupříkladu akcie německé Commerzbank, švýcarské Credit Suisse, britské HSBC či francouzské Société Générale. Ta je mateřskou společností tuzemské Komerční banky. Na evropských trzích ale ztrácely i akcie rakouské Erste (v Česku vlastní Českou spořitelnu) či italská UniCredit.

Akcie bank včetně těch, které mají pobočku v Česku, tedy nyní oslabují. Je to jen chvilková panika, nebo se z toho může vyvinout větší problém?

Analytici zatím neočekávají, že by se problémy měly přelít i do Česka. Připomínají, že odolnost tuzemských bank potvrdily i zátěžové testy, jimiž je v minulosti podrobila Česká národní banka (ČNB).

Kdo nad českými bankami bdí a jak jsou pojištěny vklady drobných střadatelů?

Dohled nad tím, zda jsou peníze v českých bankách v bezpečí, má právě ČNB. V Česku jsou pojištěny všechny neanonymní vklady fyzických a právnických osob vedené v korunách i cizí měně, a to až do výše odpovídající 100 tisíc eur (aktuálně 2,372 milionu korun).

Bankovní identitu už požívá více než pět milionů Čechů. Na necelé dva roky se počet uživatelů více než zdvojnásobil.
Přes pět milionů Čechů už má Bankovní identitu. Nemusí do fronty pro dávky

Jaká je zatím reakce ČNB na pád amerických bank?

Podle viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové nepůsobí v Česku žádné banky s podobným obchodním modelem, jako měly čerstvě zkrachovalé peněžní ústavy v USA. „Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity,“ uvedla Zamrazilová pro ČTK.

Podobně jako nyní začala ekonomická krize z roku 2008. Také té předcházel pád americké banky – tehdy to byla společnost Lehman Brothers. Co se tehdy stalo?

Významnou americkou banku se stopadesátiletou historií tehdy zasáhlo zhroucení amerického trhu s nemovitostmi. Důvodem byl propad bankami vlastněných zdánlivě bezpečných tzv. derivátových aktiv, ve skutečnosti špatně zajištěných hypotékami. Následovalo zhroucení úvěrových trhů, propadly se akciové trhy a zkrachovala řada dalších bank.

Nyní je na tom ale podle odborníků světové hospodářství mnohem lépe a ani zkrachovalé banky nejsou zdaleka tak významné.

Co teď americké úřady dělají, aby zabránily panice na trhu?

Kontrolu nad zkrachovalými bankami již převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) a přislíbila vkladatelům přístup k jejich penězům. Americká centrální banka Fed oznámila, že finančnímu sektoru v zemi poskytne dodatečné prostředky k zajištění požadavků klientů.

„Američané se mohou spolehnout, že bankovní systém je bezpečný,“ ujistil americký prezident Joe Biden.

Platba kartou
Platby v hotovosti jsou v ohrožení, bojí se senátoři. Chtějí měnit ústavu

Dotklo se zhroucení amerických firem nějak českých klientů?

Jen výjimečně. Příkladem je start-up Fitify, o jehož potížích informoval server CzechCrunch. Zakladatelé start-upu se na poslední chvíli snažili vybrat své peníze, převod se jim nepodařil. „Na provozu nás to neohrozí, ale je to hodně nepříjemné,“ uvedl pro server Martin Mazanec z Fitify.

Nedá se očekávat změna v trendu zvyšování úrokových sazeb?

Podle odborníků se vzhledem k aktuálním událostem dá očekávat, že centrální banky důležitých států přestanou zvyšovat své úrokové sazby. Tím by se mohla inspirovat také ČNB, která již od poloviny loňského roku drží svou základní úrokovou sazbu vysoko na úrovni sedmi procent.

„Intenzivněji než dosud se začne diskutovat, kdy sazby začít snižovat,“ očekává hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.