Celkem 380 bytů za téměř 1,5 miliardy korun má vyrůst v Praze 3. Uzavření smlouvy na výstavbu s firmou Skanska nedávno oznámil předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. „V uplynulých měsících jsme zadali další tři velké stavby s více než 730 byty, letos plánujeme zahájit ještě dalších 2100 bytů ve třinácti lokalitách,“ řekl.

Takových zpráv bylo však podle něj v posledních letech jako šafránu. Česko čeká na oživení bytové a rezidenční výstavby. „Bytů se dostává na trh málo. V roce 2022 se navíc téměř zastavily prodeje. Kvůli pomalému povolování jsou pak byty zbytečně dražší, až o patnáct procent,“ upozornil.

Stavebníci upozorňují na kritický nedostatek základních surovin:

Stavba, dělníci. Ilustrační foto
Ceny stavebních materiálů stagnují. Dražší je dřevo, problém u písku a betonu

Analýzy podle něj jasně ukázaly, že se české stavebnictví propadlo do hlubší krize, možná až na dno. Od něhož se letos pokusí odrazit. „Obor nyní táhnou veřejné zakázky inženýrských, zejména dopravních staveb,“ doplnil Kunovský na konferenci Stavebního veletrhu v Brně.

Trend potvrzují čísla Českého statistického úřadu. Stavební produkce v Česku se v březnu výrazně propadla, meziročně o 8,3 procenta. Analytik a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda zdůraznil, že to bylo nejvýrazněji od února 2021, tedy za více než tři roky. „Stavební výrobu letos v březnu stahoval dolů zejména propad produkce v oblasti pozemního stavitelství, které je citlivější na prostředí poměrně vysokých úrokových sazeb než stavitelství inženýrské, v němž jsou více angažovány prostředky z veřejných rozpočtů,“ vysvětlil.

Zdroj: Youtube

Rezidenční výstavbu podle expertů v posledních letech brzdí také vysoké úrokové sazby a investiční a ekonomická nejistota.

Staveb bytů letos v březnu zahájili firmy a lidé podle veřejných údajů takřka o osmnáct procent méně než loni.

Světlo v tunelu? Rok 2025

I když se trh dál propadá a zvlášť malé a střední firmy letos ještě očekávají asi dvouprocentní pokles, z kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované analytickou společností CEEC Research vyplývá, že většina stavebníků už předpokládá obrat, tedy mírný růst - nicméně až v příštím roce. „Pozemní stavitelství by mělo vyhlížet klesání úrokových sazeb, které ke konci roku může oživit prodeje. Kdo bude připraven by mohl mít výhodu,“ sdělil předseda dozorčí rady holdingu českých stavebních společností Enteria Ondřej Joska.

Jen velmi mírné zlepšení ruku v ruce s celým národním hospodářstvím předpokládá obchodní ředitel společnosti Subterra Jiří Tesař. „Rozhodně však nepůjde o nic oslnivého. Ve svém posledním výhledu to ostatně nepředpokládá ani Česká národní banka. Pokud budeme letos moci mluvit alespoň o náznacích restartu české ekonomiky, potažmo stavebnictví, bude to úspěch,“ uvedl.

I když se úrokové sazby snižují, hypotéky jsou pro spoustu lidí stále nedosažitelné:

I když se úrokové sazby snižují, hypotéky jsou pro spoustu lidí stále nedosažitelné. Mladí lidé do 36 let musí mít našetřeno minimálně deset procent z ceny nemovitosti, u starších je to pětina z ceny
Hypotéku splácí každý třetí Čech. Pro spoustu lidí je ale stále nedosažitelná

Analytik Kovanda odhadl, že díky stále jasnějšímu trendu zlevňování hypoték v příštích měsících nakonec stavebnictví za rok 2024 může skončit i „v plusu“. Zároveň nepotěšil zájemce o nemovitosti. „Zpomalení bytové výstavby může v příštích letech dále zesílit tlak na růst cen rezidenčních nemovitostí,“ upozornil.

Představitelé stavebního sektoru zatím nevidí východisko ani v digitalizaci stavebního řízení a nové legislativě. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš přitom stavebníky ujišťuje o její potřebě pro zlepšení efektivity a zjednodušení procesů.

Analýza CEEC Research ovšem potvrdila nedůvěru. Dotázala se 162 šéfů a ředitelů malých, středních i velkých stavebních firem. „Pouze dvě procenta očekávají výrazné zrychlení stavebního řízení po změnách v zákoně, 37 procent je opatrně optimistických, zbylá většina je spíše skeptická,“ informovala mluvčí společnosti Helena Grofová.

K vývoji stavebního materiálu se dá použít i staré oblečení:

S troškou nadsázky by se dalo říci, že k dotačnímu programu Oprav dům po babičce by v budoucnu mohlo ministerstvo životního prostředí přihodit i stavební materiál vyrobený z babiččina svetru či dědových kalhot. Ilustrační snímek
Podlaha z hadrů, dveře z PET lahví. Stavebnictví jede na vlně recyklace

V urychlení nyní extrémně pomalého povolování bytové výstavby doufá předseda představenstva největšího rezidenčního stavitele v Česku Central Group Dušan Kunovský. „Není normální, aby vyřízení stavebního povolení pro běžný bytový dům v Praze často trvalo deset let. Vlastní výstavba od země je pak hotová do dvou let,“ kritizoval současný stav.

Podle Bartoše sice vyšší tempo bytové výstavby může napomoci lepší dostupnosti bydlení, problém jako takový ale nevyřeší. „Ceny nemovitostí v Praze totiž podle odhadu expertů v následujících pěti či deseti letech vzrostou o dalších třicet procent,“ konstatoval ministr. Dodal, že ministři ve vládě hledají různá řešení dostupnosti bydlení.