Finanční krize přináší potíže také chovatelům koní, kteří si na provoz stájí a mechanizačních zařízení nutných na údržbu berou nemalé úvěry.

„Je to vlastně řetězová reakce. Krize postihla i naše klienty, a to se odrazilo zároveň na nás,“ říká majitel ranče v Kříženci Jan Drábek.

Jeho klientelu tvoří nákupčí hříbat a zájemci o jízdu na koních. „Když klient přijde o zaměstnání, první, co si odepře, aby ušetřil, je zábava,“ poukazuje Drábek.

„Musí se k nám na ranč nějak dopravit a to ho něco stojí. A potom, samotná projíždka na koni také není zadarmo,“ dodal.

Jan Drábek vnímá krizi především v uspěchanosti dnešní doby.

„Společnost pořád za něčím chvátá a nic nestíhá. Vidím to tady hlavně na dětech, co nám chodí pomáhat s koňmi. Často si stěžují na nedostatek času,“ podotkl.

Jeho slova potvrzuje školačka Tereza Plevková z Chodové Plané. „Mám více školy, tak sem chodím méně, než tomu bývalo dříve. Teď už je to jenom třikrát do týdne,“ posteskla si.

Úbytek klientů pociťuje také cvičitelka koní Andrea Kohoutková z Chodové Plané. „Na ranči máme okolo dvaceti koní, kteří se musí denně jezdit. Když zájemci nepřijdou, o to víc práce s ježděním koní pak čeká na mne,“ řekla.

Chovatel Jan Drábek pevně věří, že krize pomine. „To by jinak byla úplná zkáza lidstva,“ uvedl.

Soukromě hospodařící rolník může na svojí činnost dostat od státu dotaci. To má ale určité podmínky. „Nese to s sebou celkovou údržbu pastvin, tedy i jejich úklid,“ poukazuje Drábek.

To ale přináší další výdaje, které výši poskytnuté dotace podstatně snižují. „O pastviny se nám stará firma, které se také vzhledem ke krizi zvýšily náklady. I ona platí víc za naftu a údržbu strojů. To se pak pochopitelně promítne na ceně, kterou mi za údržbu pastvin firma naúčtuje,“ dodal Drábek.

Nad vodou chovatele koní drží hlavně skutečnost, že jeho práce je pro něj zároveň i koníčkem.

„V tom případě nesmíte koukat ani na čas, ani na peníze. Nezbytný je vztah ke koním,“ připomněl.