Úkol číslo jedna: peníze. Mládek potvrdil, že se už dnes sejde s insolvenčním správcem Lee Loudou. Ministr ho požádá, aby zkusil sehnat peníze od bank na provoz firmy. Když se to nepovede, chce Mládek peníze do firmy poslat ze státní kasy, a to formou půjčky. Tu by OKD poskytl státní podnik Diamo. S tím souvisí úkol číslo dvě: Diamo by mělo zaměstnat až 250 propuštěných horníků ve věku nad 50 let se základním vzděláním. Ti budou mít se sháněním práce největší problém. V obou případech ale Mládek narazí na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Tomu se nelíbí jakékoliv finanční sanování OKD, ani zaměstnání lidí v Diamu. Obojí včera potvrdil Babišův náměstek Ondřej Závodský. Třetí úkol je pro báňskou správu, která by měla začít hlídat situaci v dolech, jakmile dojde k útlumu. „Je potřeba je odvětrávat, aby nedošlo k výbuchům při úniku metanu," upozornil Mládek.

Taktika státu je zřejmá, udržet provoz v OKD co nejdéle, aby nedošlo k jednorázovému propouštění. Firma má na výplaty za duben, květnové mzdy jsou však s otazníkem. OKD má skoro deset tisíc zaměstnanců, z toho 345 je už ve výpovědi a skončí na konci června a dalších cca 800 lidí by mohlo skončit v říjnu.

Moravskoslezský automobilový klastr, jenž sdružuje 74 firem v regionu, už nabídl tisíc volných míst a možnost rekvalifikace. Nabízí tři typy profesí. Operátor v automobilovém průmyslu, strojní mechanik a specialista. Jak včera řekl Deníku šéf klastru 
a zároveň šéf Brano Group Pavel Juříček, horníci by si v nové práci nijak zásadně nepohoršili. „Průměrná mzda horníka byla od 30 do 34 tisíc korun měsíčně. U nás na té prostřední pozici by to bylo asi 25 tisíc korun, protože by ale horníci zřejmě měli nárok na sociální příspěvek osm tisíc korun 
a další příspěvky na dojíždění, v podstatě by byli na svém," odhadl včera pro Deník Juříček. Sociální příspěvek až osm tisíc měsíčně by státní kasu vyšel na tři miliardy korun (vyplácel by se horníkům až tři roky). Jak včera Mládek připomněl, osm tisíc na dorovnání životní úrovně už v minulosti dostávali třeba horníci na severu Čech po útlumu těžby. Otázka visí nad odstupným pro horníky, podle kolektivní smlouvy by měli dostat až 12 platů, stát může vyplatit maximálně tři platy.

OKD dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun. Hodnota majetku je asi sedm miliard korun.

Odměny? Štědré, 
i když firma krachuje
OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků.

Jak upozornily servery euro.cz a neovlivní.cz, přestože firma byla 
v problémech, mezi roky 2010 až 2015 si manažeři vyplatili na odměnách 26,6 milionu eur, šest výkonných ředitelů dostalo v přepočtu skoro 720 milionů Kč.