Konec Surého v manažerské funkci potvrdila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. „Potvrzujeme, že Pavel Surý byl k 31. 10. 2018 odvolán z funkce,“ řekla bez udání důvodů pro odvolání. Vystřídá ho dosavadní náměstek pro řízení provozu Josef Hendrych.

Jméno Pavla Surého se začalo skloňovat v souvislosti s případem chystaného prodeje pozemků v Praze-Dejvicích. Podle dvou zdrojů je za Surého koncem právě tato smlouva. Na spornou transakci, pod kterou je podepsán Surý, upozornily Hospodářské noviny a Česká televize v pořadu Reportéři ČT. Jde o lukrativní parcely vedle dejvického nádraží v blízkosti Hradčan.

Podle nich se SŽDC zavázala, že v určitém okamžiku převede tyto pozemky na společnost Amádeus Real za předem neznámou cenu. Organizace se tak dobrovolně zavázala prodat velmi cenné pozemky jedné firmě, místo aby nechala ostatní v soutěži nabídnout nejvyšší cenu.

Podle odhadu, který zveřejnila v registru smluv společnost Amádeus Real, mají pozemky hodnotu 280 milionů korun. Nezávislí odborníci na reality ale odhadují mnohem víc. „Hrubým odhadem bych řekl, že zhruba 800 milionů korun,“ uvedl v ČT realitní makléř David Pátek. 

Podpis před odchodem

ČT také upozornila, že smlouvu připravovala advokátní kancelář Jana Kříže, který měl za dob působení Surého řadu zakázek na SŽDC. Byla podepsána dva týdny před tím, než Surý odešel z čela SŽDC.