Daňová poradkyně Petra PospíšilováZdroj: se svolením Petry PospíšilovéJak hodnotíte změny v přístupu Finanční správy k poplatníkům daní, zejména rostoucí důraz na elektronická podání daňových přiznání?
Můžu potvrdit, že se situace výrazně zlepšuje a že se daňová správa hodně snaží nastavovat systémy tak, aby byly uživatelsky přívětivé a aby podání bylo pokud možno jednoduché a srozumitelné i pro laika. Nicméně je otázkou, u koho všeho se očekává, že tyhle nástroje bude používat, protože v populaci je pořád spousta lidí, kteří se živí jiným způsobem než prací na počítači. I když nám, kteří jsme na to zvyklí, připadá, že už je to mnohem lepší než dřív, pro ně to pořád může být nesrozumitelné.

Daňové přiznání. Ilustrační snímek
Dani podléhají všechny příjmy, u kterých není stanovena výjimka, říká poradkyně

Myslíte si, že by správně elektronicky vyplnit daňové přiznání měl zvládnout každý normální středoškolsky vzdělaný člověk?
Myslím si, že by mohl, pokud je zvyklý pracovat s počítačem. Pokud se bavíme o jiných profesích, které výpočetní techniku ke své činnosti nepotřebují, typově třeba kadeřnice, manikérky, kuchaři, ale nejen oni, tak pro takový typ profesí to pořád může být obtížné. Opakovaně se setkáváme s tím, že jim třeba doporučíme použít bankovní identitu. Oni si ji třeba zřídí, ale za rok už nevědí, co s tím mají dělat.

Deník pro čtenáře připravil speciál o daňovém přiznání. Najdete ho ZDE

Takže se dá říci, že úřady příliš „tlačí na pilu“?
Z tohoto hlediska mě trošku mrzí, že daňová správa to podávání a elektronickou komunikaci tlačí přes povinná ustanovení zákonů. Ty vedou k tomu, že takové lidi, kteří to nezvládnou, potom stíhá a penalizuje. Mně by se mnohem víc líbilo, kdyby svým přístupem a činností ty lidi motivovala, aby elektronickou komunikaci postupně zvládli.

Stále se jim tedy vyplatí, aby si místo marných pokusů poprat se s počítačovými programy najali profesionála?
Určitě to můžu doporučit. Pokud si s tím sami neporadí, je to rozumnější cesta, než aby s tím ztráceli čas a hlavně nervy, protože je to pro ně stresující.

Podle čeho mohou zájemci najít na zpracování daní kvalitního odborníka?
Co se daňových poradců týče, tak na to, aby se mohli vůbec dostat na seznam daňových poradců, musí projít poměrně náročnými zkouškami. Veřejnost často používá i účetní. Mezi nimi je řada profesionálů, ale tato profese už takové povinné vzdělávání nemá, takže kvalitu té služby je mnohem složitější hodnotit, pokud nemáte přímé doporučení. V každém případě je vhodné jít k poskytovateli, na kterého lidé dostanou doporučení, ať už od známých, nebo alespoň na internetu.

Není důležité jen odevzdat daňové přiznání včas, ale také správně. Poradíme vám, jakým chybám se vyhnout
Daňové přiznání 2024: Jaké jsou nejčastější chyby a jak nenaletět podvodníkům

Kdy je nejvhodnější doba začít se o daňové přiznání starat?
Určitě než si na ně vzpomenout až teď na konci března je lepší začít už v průběhu ledna nebo února poté, co si člověk celý rok schraňuje důležité doklady, které může potřebovat. Kdo si na daně vzpomněl pozdě, může využít možnost podat přiznání elektronicky, i když třeba nemá tuto povinnost. Dá mu to na poslední chvíli trochu více času. Pokud ale lidé chtějí přiznání podat v papírové formě, posledním možným termínem je první pracovní den v dubnu.

Se kterými chybami při podávání daňového přiznání se nejčastěji setkáváte?
Může jich být celá řada, ale zmínila bych alespoň jednu. Klienti totiž bývají často překvapeni, které všechny příjmy podléhají dani. V zásadě jim bývá cizí myšlenka, kterou naopak zastávají daňová legislativa a daňová správa. Totiž že dani podléhají všechny příjmy, pokud u nich není zákonem stanovena výjimka. Někdy jim to bývá jen obtížně vysvětlitelné, protože občas dostávají příjmy, u kterých vůbec nepředpokládají, že by měly daním podléhat. Týkat se to může například různých benefitů od poskytovatelů služeb, a v tom případě to mohou být nepříjemná překvapení.