Cena základního balíčku bude podle serveru BBC měsíčně činit sedm kubánských peso (zhruba 160 korun). Za 4 GB dat zaplatí celých 30 peso (cca 680 korun). Zhruba stejně velká je ale tamní průměrná měsíční mzda. Je tak jasné, že se řada Kubánců bude muset nadále spoléhat především na veřejné hotspoty či internetové kavárny, které mohly dveře svým hostům poprvé oficiálně otevřít již před pěti lety, uvedla BBC.

Raúl Castro
Sňatky homosexuálů i uznání soukromého majetku. Kuba si odhlasovala novou ústavu

K dispozici bude síť třetí generace (3G), přičemž poskytovatelem bude státní společnost Etecsa. Nabízet bude balíčky v rozsahu od 600 MB do 4 GB.

O pořadí žádostí je již rozhodnuto

O přístup k mobilnímu internetu mohou obyvatelé Kuby zažádat počínaje dneškem. Mají na to čas do soboty, přičemž o pořadí žádostí rozhodují první dvě číslice jejich telefonního čísla, jak informuje na svých stránkách operátor Etecsa. Chce tak předejít přetížení vlastního systému, neboť očekává, že o internet v mobilu bude navzdory relativně vysoké ceně obrovský zájem.

Kuba prochází v posledních několika letech rozsáhlou proměnou. Po oteplení vzájemných vztahů s USA tamní vládnoucí komunistická strana pomalu, ale jistě dopřává občanům tohoto ostrovního státu čím dál více volnosti. Co bylo ještě před deseti lety, když ve vedení země stáli bratři Castrové, zcela nemyslitelné, se pomalu stává skutečností. Řada Kubánců se díky ekonomickým reformám mohla pustit do podnikání, vlastní mobilní telefon a může vycestovat do zahraničí.

Symbolem Kuby jsou stará americká auta, která se na ostrov dostala před revolucí v roce 1959. Dnes většinu z nich řídí oficiální i neoficiální taxikáři.
Kubu čekají velké změny. Nová ústava povolí soukromé vlastnictví