V srpnu veškerý provoz Lealova úřadu městského historika převzala kubánská armáda a začlenila tento úřad do své podnikatelské říše, která prudce roste od zmírnění napětí mezi USA a Kubou v prosinci 2014.

Armádní obchodní společnost GAESA se výrazně zviditelnila poté, co se prezidentem v roce 2008 stal generál Raúl Castro.

Kubánská armáda těží z rozkvětu cestovního ruchu

Armádní turistická dceřiná společnosti Gaviota je nyní uprostřed vlny výstavby hotelů a počet jejích projektů překračuje počet projektů pod formální kontrolou civilních úřadů, jako ministerstvo cestovního ruchu. Přístav Mariel západně od Havany, který provozuje armáda, zažívá dvouciferný procentní růst, hlavně díky poptávce z turistického sektoru. A armáda letos převzala také banku, která obchoduje se zahraničními společnostmi, a podle jednoho z bankovních úředníků tak získala kontrolu nad většinou denních mezinárodních finančních transakcí na Kubě.

Castro nikdy veřejně nevysvětlil důvod, proč dal armádě tolik ekonomické síly. Armáda se však na Kubě široce považuje za efektivní, rychlou a relativně neovlivněnou nízkými platy a krádežemi, které tak trápí vládu. Fungování ekonomiky se také považuje za důležitou otázku národní bezpečnosti a vláda pomalu uvolňuje kdysi úplnou kontrolu nad ekonomickou aktivitou a obnovuje vztahy s bývalým nepřítelem z doby studené války, který se nachází 145 kilometrů severně.

Převzetí staré Havany armádou ukazuje, jak se kubánské vládě úspěšně daří výnosy z míru přesouvat do armádního rozpočtu

Obnovení diplomatických vztahů mezi USA a Kubou před zhruba dvěma roky vyvolalo rozkvět cestovního ruchu a stará Havana je jeho centrem. Dlážděné ulice jsou plné turistů, kteří navštěvují stánky se suvenýry, muzea a soukromé restaurace. Navštívily ji světové osobnosti a celebrity, od Madonny a Micka Jaggera po papeže Františka a amerického prezidenta Baracka Obamu. Hotely jsou zarezervovány do příštího roku.

Největší obchodní pobočkou úřadu historika je firma Habaguanex, která přímo provozuje 20 hotelů a 30 obchodů a více než 25 restaurací ve staré Havaně. Podle zvláštní výjimky bylo úřadu historika umožněno použít své příjmy tak, jak uzná za vhodné, a nemusel je vracet do rozpočtu. Dostával také každoročně příspěvek z rozpočtu centrální vlády. To zřejmě pomohlo Lealovi obnovit starou Havanu, zatímco zbytek města je zanedbán, budovy chátrají a ulice jsou plně děr a výmolů.

Kubánská armáda se prostřednictvím svého ekonomického křídla stala největším maloobchodníkem, dovozcem a hoteliérem v zemi

Vojenská společnost Cimex vytvořená před dvěma desetiletími vlastní mimo jiné maloobchody, autopůjčovny ale také nahrávací studio. Vojenský maloobchodní řetězec TRD má stovky provozoven po celé zemi, které prodávají vše od mýdla po domácí spotřebiče za ceny, které jsou často několikrát vyšší než v okolních zemích. Řetězec Gaviota má 62 hotelů s 26.752 pokoji.

Kubu loni navštívily více než tři miliony turistů. To bylo o téměř 20 procent více než v roce 2014.