Takové nájezdy zlodějů na pole s krmnou kukuřicí zemědělci ze statku Zeos Bor na Karlovarsku ještě nepamatují. Situace je natolik vážná, že ředitel Vladimír Matějů dokonce uvažuje, že přestane kukuřici pěstovat.

„Opravdu to nemá obdoby. Za tohoto stavu nemá cenu letos ani kukuřici sklízet,“ stěžuje si farmář Matějů.

Podle něho nejde o organizované skupiny, ale nahodilé jednotlivce. „Zpravidla jsou jeden až dva, někdy i tři. Bývají však hodně argesivní, takže nemáme šanci pole před nim uhájit,“ konstatuje Matějů. Zemědělci už dokonce požádali o pomoc policii. Ta byla na místě dvakrát. „Neustále tu hlídkovat ale nemůže,“ poznamenává ředitel statku.

Kukuřičná pole má Zeos především po obou stranách silnice do Lesova a Sadova. Tuto plodinu pěstuje statek v této lokalitě na celkové ploše sto padesáti hektarů. Nejhorší situace podle Matějů panuje na polích mezi Vysokou a Sedmi Domky. Co zloději neukradnou, to podle zemědělce rozšlapou. Škody tak dosahují vysokých částek.

„Kukuřice, kterou pěstujeme, není přitom potravinářská. Není tedy pěstovaná pro běžnou konzumaci. Jde o krmnou odrůdu, kterou přidáváme do siláže pro krmení dobytka v zimním období. Takto nebudeme mít zvířata ani čím krmit. Co máme dělat? Asi nám nezbude nic jiného než krávy pozabíjet,“ dodává ředitel Matějů.

Podle něho však ani fakt, že jde jen o krmnou kukuřici, zlodějům nevadí. Má prý dokonce zprávy, že ji pak nabízejí ještě v syrovém stavu na trhu v nedalekém Ostrově.

Podle mluvčího policie Pavla Valenty lze krádeže na polích posuzovat pouze jako přestupek, za což může pachatel vyinkasovat pokutu maximálně patnáct tisíc korun.

Zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) po upozornění redakce vyrazili do terénu. Na tržišti ve Varšavské ulici v Karlových Varech objevili kukuřici, kterou trhovci prodávali bez dodacího listu.

„Zbytek zboží jsme nechali zlikvidovat. Prodejci byli prozatím jen ústně napomenuti. Příště budeme už ale přísnější,“ říká ředitel SZPI v Plzni Václav Krliš, který přislíbil, že v kontrolách kukuřice budou inspektoři pokračovat.