Aircraft Industries se v posledních dvou letech příliš nedařilo. Problémy firmy vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli oslabení rublu vůči dolaru. Loni firma do Ruska nedodala jediný stroj, celkem prodala čtyři letadla do Bangladéše a Alžírska. Letos dodala jen pět letadel, všechna do Ruska.

Podle Plškové by v příštím roce měla být situace lepší. Na ruský trh by měla firma dodat zhruba pět letadel. Další kontrakty jsou podle generální ředitelky rozpracované. "Jasněji bude na konci prvního čtvrtletí příštího roku," uvedla Plšková. Firma se snaží svá letadla uplatnit po celém světě, ve hře jsou například dodávky do Indonésie, Íránu, Indie, Bangladéše či Nepálu. Úspěchem zatím neskončila jednání o vstupu na čínský trh.

Letos od května do října společnost čelila insolvenčnímu řízení. V září navíc její odbory držely týden stávkovou pohotovost. Důvodem byla obava z přesunu továrny do Ruska a také dluh firmy vůči zaměstnancům v podobě neuhrazených benefitů. Odbory stávkovou pohotovost odvolaly po uhrazení dluhu. Na jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) pak ruští majitelé AI slíbili, že výroba letadel L-410 v závodu v Kunovicích zůstane zachována.

Problémy se projevily i na počtu zaměstnanců. Podle Plškové jich firma měla před insolvenčním řízením přes 1000, nyní jich je kolem 900. Přes 100 lidí je navíc zapůjčeno v jiných firmách a kolem stovky zůstává doma na 60 procentech mzdy. Podle odborového předáka Josefa Mikuly se situace zlepšuje a od listopadu se lidé do práce vracejí. Doma jich podle něj bylo dříve až téměř 300. Odbory se s vedením společnosti dohodly, že od ledna příštího roku dostanou zaměstnanci přidáno 350 korun měsíčně.

Podle Mikuly bylo jednání s předsedou představenstva Olegem Meljuchovem velmi vstřícné. Zvýšení hrubé mzdy o 350 korun je podle něj sice v dnešní době málo, ale odboráři ve svých požadavcích zohlednili nynější situaci na trhu s letadly. Plšková uvedla, že majitelé zvýšením mezd dávají najevo, že chtějí stabilizovat zaměstnanost ve společnosti. Částka 350 korun podle ní odpovídá produktivitě firmy v letošním roce. Firma se podle Plškové bude v příštím roce potýkat s tím, že řada zaměstnanců cítila nestabilitu a odešla jinam.

Aircraft Industries bude podle ní v příštím roce také školit personál budoucí ruské továrny u Jekatěrinburgu, kde by se měla někdy po roce 2018 skládat letadla L-410. Velké letadlové celky se podle ředitelky budou vyrábět nadále v Kunovicích, spolupráce s ruskou továrnou by podle Plškové měla firmě pomoci.