Ekonomové i makléři tvrdí, že ceny zůstanou stejné do konce roku. „Níž už určitě nepůjdou,“ zdůraznil brněnský realitní makléř Dušan Přikryl. Co přijde další rok si se stoprocentní jistotou netroufá odhadnout. Většina z odborníků je přesvědčena, že se ceny odrazí ode dna a porostou.
Ceny bytů srazila dolů především menší poptávka. Banky zpřísnily podmínky pro přidělení hypoték a půjček, a proto si bydlení ve vlastním může dovolit stále méně lidí.
Nedostupné půjčky
To, že získat peníze od banky je stále obtížnější, potvrzuje i Jana Fojtíková z Brna. „Na hypotéku spousta lidí nedosáhne. Sama jsem o ní uvažovala, ale mám strach, že mě třeba vyhodí z práce a já nebudu mít z čeho splácet. Raději si zkusím našetřit více peněz, abych pak nemusela žádat o za velkou půjčku,“ podotkla Fojtíková.
Podobně jako ona uvažuje podle ekonomů stále více lidí. „Nejen na jižní Moravě, ale v celé republice jsou lidé méně ochotni se zadlužovat hypotečními úvěry,“ potvrdil brněnský ekonom Ondřej Moravanský.
Obtížná dostupnost hypoték i neochota o ně žádat nahrávají nájemnímu bydlení. „V poslední době roste zájem o podnájmy. Jak se dozvídám od klientů, je to mimo jiné proto, že neuspěli s žádostí o úvěr,“ uvedl Přikryl.
Ekonomové lidem, kteří mají peníze, jednoznačně doporučují s nákupem nemovitosti nečekat. „Ti, kdo si vlastní bydlení mohou dovolit, ovlivňují ceny na trhu nejvíce. Pokud byt stojí dva miliony a přijde klient s tím, že dá milion osm set tisíc, pak se byt prodá za milion osm set. Ještě loni by to bylo nemyslitelné,“ zdůraznil Robert Schmidt ze stejnojmenné realitní kanceláře v Břeclavi. Stále je ale ještě dost majitelů, kteří nechtějí prodat pod cenou, a proto čekají na následující rok.
Za poslední dva roky nejvíce zlevnily panelové byty. Například na sídlišti Valtická v Břeclavi se jejich ceny snížily až o dvacet procent. Velkou měrou se na tom podepsala i radnice. Tím, že privatizovala městské byty. „Díky tomu nabídka převýšila poptávku,“ informoval Schmidt.
Cihlové byty zlevnily méně než panelové, přesto se jejich koupě vyplatí. „Například v Málkovicích na Vyškovsku teď dvoupokojový byt stojí a sto tisíc méně než loni ,“ uvedl vyškovský realitní makléř Radoslav Jelínek.
Hotovost vítězí
Konečnou cenu bytů ovlivňuje také to, jestli může kupec zaplatit v hotovosti. „V takových případech získá i slevu,“ řekl Jelínek.
Na to, jestli je lepší koupit byt v novostavbě, nebo straším domě, není podle odborníků jednoznačná odpověď. „Doporučuji koupi nových bytů. Starší mají takzvané fondy oprav, do kterých se musí pravidelně investovat. Dále je třeba počítat i s náklady na rekonstrukci a jinými opravami. To u novostaveb odpadá,“ upozornil Schmidt.
Stejný názor má i brněnský makléř Přikryl. „Poptávka je po kvalitních nových bytech v místech s hromadnou dopravou. Předpokládáme, že letos zájem ještě poroste,“ řekl.
Pokles cen je podle ekonomů přirozený. Nemovitosti byly od roku 2002 naprosto neúměrně drahé kvůli obrovské poptávce. „Lidé se báli, že po vstupu do Evropské unie ceny porostou. A navíc začaly shánět byty silné populační ročníky,“ řekl makléř Jaroslav Malina. Podle něj se teď ceny vrátily na reálnou hladinu.
Šetřit za každou cenu se nevyplatí
Brno /ROZHOVOR/ - Většina lidí, kteří kupují byt, mají strach z podvodu nepoctivého prodejce. „Kupní smlouvu má vždy vidět právník nebo notář. Tím se obě strany vyhnou mnoha nepříjemnostem,“ říká brněnský advokát Tomáš Soukup.V čem dělají lidé při koupi bytu nejčastěji chybu?
Buď podcení složitost transakce, nebo chtějí za každou cenu ušetřit. Kvůli tomu často nepřizvou odborníka, který má dohlédnout na to, aby nevznikla žádná chyba nebo škoda některé ze smluvních stran.
Je to nutné i v případech, kdy si kupující a prodejce vzájemně věří?
Je, konzultace s právníkem zajistí formální správnost transakce. Díky tomu se předejde například problémům s katastrálním úřadem.
Co má správná smlouva obsahovat?
Pokud jde o kupní smlouvu na nemovitost, nesmí chybět identifikace prodávajícího, kupujícího a také nemovitosti. Pak je důležitý projev vůle obou stran, který stvrdí koupi a prodej. Smlouva musí obsahovat i kupní cenu a způsob jejího placení.
Co se děje po podpisu smlouvy?
Smlouva se podepisuje nejčastěji u advokáta nebo notáře. Kupující mu pošle peníze, notář dá smlouvy na katastrální úřad a čeká se na přepis majitele. Teprve potom odešle právník peníze na účet prodávajícího. Existuje však nepřeberné množství variant.
Skládají se ještě zálohy na byt?
Moc ne. A kdo ji vyžaduje, vzbuzuje určitě podezření. I u zálohy platí, že se posílá na účet advokátu nebo notáři.
A provize realitním kancelářím? I ty zůstaly?
Jsou, ale Brno má to specifikum, že je platí kupující. Často ho naláká cena bytu a potom zjistí, že musí přidat ještě pět procent navrch. Prodejce pak dostane od realitky sumu, za kterou byt prodával, a už jí z toho nic neplatí. To je nelogické.
Pozemky teď nikdo moc nechce
Brno - Ekonomická krize stlačila nejen ceny bytů, ale i stavebních pozemků. Ty jsou teď k mání mnohem levněji než v předchozích letech. Přesto se příliš neprodávají, většina lidí si totiž myslí, že ceny spadnou ještě níže.Pokud se přece jen pro koupi parcely rozhodnou, mají podle Pavly Fryštenské z realitní kanceláře Re/Max velmi vysoké nároky. „Většině pozemků vždycky chybí nějaká drobnost, která klienty rozladí. Na druhou stranu když má místo kompletní inženýrské sítě, je pro mnoho lidí příliš drahé,“ popsala současnou situaci makléřka.
Metr čtvereční pro stavbu rodinného domu teď v okolí Brna podle odborníků stojí asi dvanáct set korun. „V těsné blízkosti města ale až osmnáct set,“ podotkla Fryštenská.
Levněji než v minulých letech se dají pořídit i pozemky pro stavbu bytových domů. Jejich cena ale už nějakou dobu stagnuje a obchody váznou. „Kvůli krizi nemají developeři o parcely výrazný zájem. Trh s vhodnými pozemky se tím zablokoval,“ řekl Radek Suchánek ze společnosti Ond’s Reality.
To potvrdil i Michal Budík ze společnosti Volanski Group Reality, která v současné době staví například bytové domy ve Šlapanicích. „Museli jsme zpomalit veškerou práci. Mohou za to banky, které výrazně zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů,“ vysvětlil příčinu problémů Budík. Následující měsíce ale vidí optimisticky. „Situace se určitě zlepší, znovu se rozhýbe stavba nových domů, a tím pádem vzrostou i ceny pozemků,“ je přesvědčen Budík.
Další propad cen stavebních míst neočekává ani ekonom Marek Hatlapatka. „Vyčkávat na nějaké další zlevnění je podle mě už zbytečné. Jsme téměř u dna, od kterého se začneme odrážet. Pomalu, ale jistě,“ předvídá brněnský ekonom.
TEREZA BARTOŠÍKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI