Kůrovec se nevyhnul ani lesům v majetku katolické církve, jež hospodaří na více než 150 tisících hektarů. Lesní správu má každé biskupství, někde hospodaří i farnosti a řeholníci. Loni církev do obnovy lesů investovala 526 milionů korun, čtyřikrát víc než dříve.

Sucho a kůrovec. Tato dvojice nyní ohrožuje české lesy.
Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Na Moravě lesníci v lesích patřících katolické církvi musí místy vykácet až 80 procent stromů. Snaží se je proto co nejrychleji nahradit.

Nutná výsadba

Náklady na nové stromy, jež nahradí vykácené, stále rostou. Loni v církevních lesích vysázeli 5,6 milionu nových stromků, na letošek je připraveno 7,2 milionu sazenic.

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
Náměstek ministerstva životního prostředí Dolejský: Stav lesů je katastrofa

„Musíme bojovat i proti škůdcům, takže na ně musíme vynakládat další prostředky,“ uvedl ředitel arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Skočdopole. Přímo za boj s kůrovcem loni církev zaplatila 20 milionů korun. „Na letošní rok je to naplánované na dvojnásobek,“ vyčíslil Skočdopole.

Příspěvek klesl

Loni katolíci na provoz a investice vydali přes šest miliard korun. O polovinu až do výše 1,6 miliardy korun narostly náklady na hospodářskou činnost. Státní příspěvek byl ale o 45 milionů korun nižší než v roce 2016. „Začalo být vidět, že církev má méně příjmů od státu a pracuje na tom, aby si více vydělala sama,“ řekl církevní hospodářský expert Karel Matyska. Diecéze vložily do sociálních projektů 54 milionů korun, na školství přes 77 milionů korun. Katolická církev vlastní 6,5 tisíce objektů, z toho 4,7 tisíce kostelů a kaplí. Na jejich obnovu loni vynaložila 725 milionů korun, což je o 21 milionů více než v předchozím roce.

Kůrovcové dřevo mezi Rejvízem a Dolním Údolím.
Kůrovec na Rejvízu? Zvažuje se ochrana každého stromu

Plat duchovních stoupl na necelých 21 tisíc korun. Je to o 8,5 tisíce korun méně než průměrná mzda.

Náhradu od státu církve dostávají za nevrácený nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let by měly dostat 59 miliard navýšených o inflaci.

Jak církev loni hospodařila (v korunách):
celkové výdaje - 6 mld.
na činnost (církevní služby, mzdy) - 2,8 mld.
na hospodaření - 1,6 mld.
sociální projekty a vzdělávání - 879 mil.
finanční investice - 259 mil.
na opravu kulturních památek - 725 mil.
splátka za nevrácený majetek - 1,32 mld.
státní příspěvek - 803 mil.
pokles příspěvku oproti roku 2016 - o 45 mil.
dary a sbírky - 725 mil.
pokles darů oproti roku 2016 - o 82 mil.
dotace - 657 mil.
Zdroj: Česká biskupská konference