Mezi lety 2000 až 2014 klesl počet sezdaných párů ve věkové kategorii 25 až 34 let o 13 procentních bodů. Podle vědců z University of Texas je viníkem tohoto propadu fakt, že se dnešní muži snadněji dostanou k šanci užít si sexuálního dobrodružství. Tento typ sexu nazývají „levný sex“, neboť k němu není zapotřebí vysoká časová či emoční investice, jeho hodnota je tedy podstatně nízká.

Vzhledem k tomu, že v minulosti byly sex a manželství pevně spjaté, ženy obecně odkládaly svůj sexuální život na dobu po svatbě.

 „Aby si muži mohli najít nevěstu a dostat se k sexu, museli slušně vypadat, mít určitý kredit a dobrou práci. Měli tedy dostatečně dobrou motivaci stát se respektovanými členy společnosti. Dnes, kdy je sexuální dobrodružství dostupné kdykoliv, je tak motivace mužů ke vstupu do manželství mnohem nižší,“ vysvětlil Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz.

Ilustrační foto
Sex na jednu noc nebo líbání? Podle Čechů nejde o nevěru, ukázal průzkum

Podle predikcí demografů se jeden ze tří dvacetiletých lidí nikdy neožení. Přibývá i lidí, kteří si vystačí jen sami se sebou. Zatímco v roce 1992 dle studií masturbovalo alespoň jednou týdně 29 procent mužů a devět procent žen, v roce 2014 to bylo již 49 procent mužů a 32 procent žen. Zvyšovala se frekvence sledování pornografie a společně s tím rostla i četnost sebeukájení.

„Podle průzkumu z roku 2015 však lidé hojně masturbují, i když jsou zadaní. I v partnerském vztahu se autoerotice věnuje 86 procent českých mužů a 45 procent českých žen,“ dodává Durčák.

Zatímco ženy dle sociologů stále kontrolují trh se sexem, ten s manželstvím je právě v rukou mužů. Dokazuje to podle něj poměr žen toužících po manželském svazku k mužům se stejnou touhou. Z 15 tisíc lidí, kteří byli v rámci průzkumu osloveni, připadalo mezi svobodnými respondenty pod 40 let na 100 vdavekchtivých žen jen 82 mužů.

„Následkem tohoto neuspokojivého poměru pak ženy vstupují do manželství předem odsouzených k zániku či jinak neuspokojivých. Dokud bude sex pro muže natolik levnou záležitostí, budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém nalézt dlouhodobého spolehlivého partnera,“ varuje sociolog z University of Texas Mark Regnerus.

Německé ženy přiznávají sex s osobou stejného pohlaví v osmi procentech.
Co nového v německých ložnicích? Osm procent žen má sex se ženami