Mimořádně mrazivé poslední dny nijak nenarušily spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu pro více než dva miliony domácností v České republice, které spoléhají na vytápění plynem. Společnosti Innogy přesto preventivně posílily počty pracovníků na pohotovostní lince a zavedly mimořádné kontroly na regulačních a předávacích stanicích.

„Jsme připraveni řešit jakékoli problémy na plynárenské síti co nejrychleji. V nepřetržité pohotovosti máme více než 230 pracovníků,“ řekl Pavel Káčer, jednatel firmy GridServices, která se ve skupině Innogy stará o 65 tisíc kilometrů plynovodů. Podle něj zatím servisní společnost zvládá současné mrazy bez problémů.

Denní spotřeba zemního plynu v Česku se aktuálně pohybuje mezi 45 a 50 miliony kubíků. Přibližně polovina tohoto denního objemu je těžena z podzemních zásobníků. „Kapacita našich zásobníků zemního plynu je v tuto chvíli naplněna stále ze čtvrtiny. To plně odpovídá standardnímu vývoji topné sezóny,“ uvedl Lubor Veleba, jednatel firmy Innogy Gas Storage.

Plynárenské společnosti své klienty ujistily, že ani velmi chladný týden se nijak zásadně neprojeví ve vyúčtování za spotřebovaný plyn. Až dosud byla totiž zima velmi mírná. Společnost Innogy se navíc pochlubila, že od února snížila ceny plynu v průměru o 4,5 procenta.