Kypr musí kvůli záchrannému úvěru omezit svůj bankovní sektor a sám si musí obstarat dalších 5,8 miliardy eur. Tyto peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů nad 100.000 eur.

Sarris (66) řekl, že považuje za vhodné odstoupit, protože je mezi několika lidmi vyšetřovanými kvůli kolapsu bankovního systému země. Loni totiž řídil zkrachovalou banku Laiki. Podle svých slov rovněž splnil svůj hlavní cíl – dojednání zahraniční pomoci.

„Jsem přesvědčen, že v zájmu usnadnění práce (vyšetřovatelů) bude správné předložit prezidentovi rezignaci, což jsem učinil," uvedl Sarris.

Nový ministr by měl složit přísahu ve středu. Georgiades je nyní ministrem práce a náměstkem ministra financí. Novou ministryní práce se stane Zita Emilianiduová, která nyní působí na ministerstvu obchodu.

Kypr získal od věřitelů čas až do roku 2018 na zavedení opatření na podporu svých financí. Z poskytnutého úvěru zaplatí úrok 2,5 procenta a splácet ho má začít do deseti let. Úvěr pak musí být splacen do 12 let.

Reorganizace bankovního sektoru

Kypr musel kvůli získání pomoci souhlasit s celkovou reorganizací svého bankovního sektoru, která bude znamenat vysoké ztráty pro majitele dluhopisů, investory i majitele vysokých vkladů u dvou největších bank v zemi. Druhá největší banka Laiki zanikne. Vklady spotřebitelů do 100.000 eur byly z Laiki převedeny do větší Bank of Cyprus a spekuluje se, že by střadatelé v Laiki mohli přijít až o 80 procent svých vkladů nad 100.000 eur.

V Bank of Cyprus přijdou střadatelé o 37,5 procenta svých vkladů nad 100.000 eur. Místo těchto peněz získají akcie banky, které jsou však v současnosti téměř bezcenné. Dalších 22,5 procenta mají zatím zablokováno a neúročeno a pokud se ukáže, že banka potřebuje posílit svůj kapitál, použije k tomu vláda tyto peníze, které majitelům vkladů opět vymění za akcie. Zbývajících 40 procent částky bude střadatelům úročeno, ale nemohou je zatím vybrat. Vláda dnes oznámila, že po dohodě s mezinárodními věřiteli uvolní střadatelům deset procent z této částky, napsaly agentury AP a Reuters.