Projekt se tento měsíc objeví i v Praze. V Brně bude pokračovat ještě rok. Zatím je do něho zapojených deset gynekologů. „Látkové pleny nebývají první volbou nastávajících matek. V médiích a v čekárnách dětských lékařů a gynekologů jsou k vidění jen reklamy na jednorázové pleny, proto chceme látkové zviditelnit," říká.

Od začátku devadesátých let většina rodičů kupuje jednorázové pleny. Tento trend se ale mění. „Hodně matek pleny kombinuje. Na cesty volí jednorázové, doma látkové," dodává Stojaspalová.

Látkové pleny z přírodních materiálů pro jedno dítě rodiče pořídí do čtyř tisíc korun. Jedna plena stojí od dvou do pěti set korun. Když k tomu připočítají cenu elektřiny a pracích prostředků, nezaplatí víc než pět tisíc za dobu, kdy dítě nosí plenky. „Rodiče musí ze začátku počítat s větším vkladem. Jedna plena ale vydrží i pro tři děti," upozorňuje Stojaspalová.

Gynekoložka Marie Hanáková látkové pleny ve své ordinaci nabízí, žádná rodička si je však u ní zatím nepořídila. „Doporučuji je. Problém je ale vysoká pořizovací cena. Matky to odradí," myslí si lékařka.

Dítě spotřebuje jednu tunu jednorázových plen. V přírodě se rozkládají několik desítek let," říká Stojaspalová. Matky se prý přebalování s látkovými plenami nemusí bát. Pokud si nebudou vědět rady, pořádají se nejrůznější kurzy.

VLADIMÍRA KREJSOVÁ