Firma potřebuje rozšířit distribuční kapacity, protože získala nové zahraniční trhy, například v USA, a roste jí obrat. Loni zvýšila tržby o pětinu na 2,5 miliardy korun. Znamenalo to dosud nejlepší hospodářský výsledek firmy.

Ve Znojmě se vyrábí sanitární keramika a koupelnový nábytek Jika. Logistické centrum se staví za provozu a celkové náklady na výstavbu dosáhnou 130 milionů korun. Současně s tím Laufen rekonstruuje i další objekty a přistavuje nakládací rampy, jejich počet vzroste ze tří na osm.

„Reorganizujeme i expediční zónu, což urychlí manipulaci se zbožím. Například transport palet z vlastní výroby jsme zajistili pomocí rekonstruovaného kolejového dopravníku," uvedl generální ředitel společnosti Laufen CZ Ladislav Dvořák.

Za loňským růstem společnosti stojí větší zacílení na export a rozšíření sortimentu výrobků Jika o koupelnový nábytek a vodovodní baterie. Přínosem bylo podle Dvořáka i zaměření výroby na produkci exkluzivnějších a technologicky náročnějších koupelnových výrobků, což se projevilo i na zvýšení exportu. „V roce 2013 jsme vyvezli 65 procent veškeré produkce závodů ve Znojmě a Bechyni, kde vyrábíme sortiment Jika, v loňském roce šlo na export už 77 procent," uvedl Dvořák.

Objemově loni nejvíce posílil export do Asie, úspěch ale Jika zaznamenala i ve východní Evropě a také na západoevropských trzích. Toalety a umyvadla ze Znojma putují i do moha exotických zemí, například do Austrálie, na Tahiti nebo do Ghany. Nově od podzimu zamíří i do USA, kde Laufen CZ buduje vlastní centrum v Columbusu v Ohiu. Odtud by se mělo zboží přepravovat i do Kanady a severní části Mexika.