Noví dlužníci počítali s tím, že banky a finanční instituce promítnou do úrokových sazeb hypoték vyšší náklady související se změnou zákona o spotřebitelském úvěru. Od loňského prosince totiž bankám hrozí pokuty, když špatně odhadnou schopnost klientů splácet dluhy.

Čtěte také: Sobotka členy regulačních úřadů nenavrhne: To nechám novému ministrovi

„Změnu přitom banky a finanční instituce avizovaly dopředu, proto se spotřebitelé snažili historicky nejnižších sazeb využít do poslední chvíle," řekl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Ohroženi jsou mladí dlužníci

Hypotéky si nejčastěji berou lidé v produktivním věku – mezi 30 a 45 lety. Právě tato věková kategorie také své závazky nejlépe splácí. „Naopak nejméně jsou zadluženi lidé v nejmladší a nejstarší věkové skupině. Ti jsou ale zároveň nejrizikovější," uvedl Rajl.

Celkový dluh obyvatel ČR tak ke konci loňského roku dosáhl hodnoty 1,96 bilionu korun poté, co oproti předchozímu roku vzrostl o 151 miliard. Naopak ohrožené úvěry, které klienti nesplácejí tři a více měsíců po sobě, ve srovnání s rokem 2015 klesly o devět procent na 43,9 miliardy korun. Ohrožené dlouhodobé i krátkodobé dluhy přitom poklesly u všech věkových kategorií s výjimkou mladých lidí. U dlužníků do 24 let vzrostl dlouhodobý ohrožený dluh o desetinu, krátkodobý o čtvrtinu.

Nepřehlédněte: Odpouštění pokut? Někteří podnikatelé nemusí platit za drobné chyby

Nesplácený dluh má nyní v ČR pětina žen a 16 procent mužů. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů. Ženy se podle něj zadlužují zejména ve věku mezi 25 a 34 lety a jejich průměrný dluh činí téměř 24 tisíc korun. Průměrné zadlužení mužů je přes 27 tisíc korun, půjčují si peníze zejména ve věku mezi 35 a 44 lety.

Své příjmy a výdaje plánuje 37 procent mužů a jen 26 procent žen, na nečekané výdaje pravidelně spoří 34 procent mužů a 28 procent žen. Dámy jsou zodpovědnější, platby účtů a faktur odkládají pouze čtyři procenta z nich oproti osmi procentům mužů.

Riziko hlavně pro ženy

Z hlediska schopnosti splácet dluhy jsou mezi ženami ohroženy zejména matky samoživitelky, seniorky a svobodné ženy. „Také si častěji než muži půjčují pro někoho jiného, zpravidla pro děti a členy širší rodiny. Často se zadlužují i po rozvodu kvůli vyplacení partnera ze společného bydlení," uvedla mluvčí společnosti KRUK Markéta Kolářová.

Při rozhodování o tom, zda si úvěr vzít, nebo si jej odpustit, by si lidé podle znalců měli tak trochu zahrát na prognostiky. Obvykle totiž berou v úvahu jen aktuální situaci, ale nebývají schopni hledět dostatečně dopředu.

„Vyhodnocují aktuální příjem a úrokové sazby, případně ekonomickou situaci, která panuje, ale neuvědomují si, že se za několik let situace může radikálně změnit," připomněl Rajl. Takovým klientům se může stát, že potom nemusí mít dost peněz na splácení závazků, které v okamžiku podpisu smlouvy zvládají bez problémů. „Neměli by si půjčovat maximum volných prostředků a vždycky by měli dále spořit," dodal.