Lékárenský trh v ČR je konsolidovaný

Za léky bez lékařského předpisu Češi loni v lékárnách zaplatili 8,2 miliardy korun, o 12,3 % více než předloni. Výše tržeb z doplatků od pacientů za částečně hrazené léčivé přípravky a zdravotnické pomůcky klesla o 3 % na 7,8 miliardy korun.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl řekl, že trh s léčivými přípravky v Česku sice roste, ale ne rovnoměrně.

"Hlavním motorem růstu jsou léky používané při takzvané centrové léčbě, tedy například biologické léky, které se nevydávají na předpis v lékárnách, ale jsou pacientům aplikovány ve specializovaných centrech. Nikoliv přípravky běžně vydávané na recept v lékárnách," uvedl.

V Česku je aktuálně 2 562 lékáren

Podle údajů Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo na konci loňského roku v Česku 2562 lékáren, meziročně o 39 méně. Fungují také výdejny léčiv, kterých bylo 245.

Nejvíce lékáren, přes 390, má síť Dr.Max, která patří investiční skupině Penta. Dr.Max loni v Česku utržil 13,8 miliardy korun, meziročně o 14 % víc.

Mluvčí společnosti Michal Petrov řekl, že s ohledem na zrušení třicetikorunových regulačních poplatků v lékárnách od začátku roku 2015 jde o velmi dobrý výsledek.

"Zrušení poplatků pro naši síť znamenalo ztrátu příjmů ve výši asi 40 milionů korun," uvedl. Marže lékárníků podle něj stagnují, jejich přesnou výši ale neuvedl.

Zřizovatelem ÚZIS je Ministerstvo zdravotnictví ČR. Ústav je správcem Národního zdravotnického informačního systému, spolupracuje například s nemocnicemi, sdruženími lékařů, odbornými lékařskými společnostmi a zdravotními pojišťovnami. Na mezinárodní úrovni spolupracuje s organizacemi jako jsou WHO (Světová zdravotnická organizace), OECD, OSN a Eurostat.