S lýkožravým hmyzem se potýkají nejen Lesy ČR, ale také Arcibiskupské lesy a statky, které jsou dominantním vlastníkem porostů v okrese Jeseník. Podle webu kurovcovamapa.cz bylo nejvíc suchých a vytěžených porostů v pásmu mezi Zlatými Horami a Holčovicemi na Krnovsku. Velké problémy nastaly i v oblasti mezi Zlatými Horami a Jeseníkem a Vidnavou, Černou Vodou a Supíkovicemi.

PŘEDPOKLÁDÁME ZHORŠENÍ SITUACE

Lesy ČR loni v okrese Jeseník vytěžily 213 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví. „Pro rok 2019 předpokládáme zhoršení situace. Odhadujeme těžbu asi o sto tisíc metrů krychlových vyšší,“ sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Tyto údaje se vztahují ke státním lesům spravovaným Lesy ČR. „Je řada dalších vlastníků lesů a bude opravdu hodně záležet na tom, jak se jim podaří zpracovat kůrovcem napadené dřevo,“ poznamenala k vývoji nadcházející kůrovcové sezony Eva Jouklová.

Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), která církevní porosty spravuje, hodlá letos na územích vykácených kvůli kůrovci vysadit téměř pět milionů sazenic. V uplynulém roce to byly tři miliony.

Kůrovcovou kalamitu čekají lesníci ještě horší než loni. Pozitivním signálem je aspoň zimní nadílka sněhu a deště, která doplnila v lesní půdě deficit vláhy.Zdroj: Deník / Fidel KubaKůrovcovou kalamitu čekají lesníci ještě horší než loni. Pozitivním signálem je aspoň zimní nadílka sněhu a deště, která doplnila v lesní půdě deficit vláhy.Autor: Deník / Fidel Kuba

STEJNOU PLOCHU

„Co se týče druhové skladby, mezi sazenicemi převažují listnaté dřeviny, především duby a buky. Smrky, borovice, jedle a douglasky tvoří zhruba třetinu celkové výsadby,“ upřesnil jednatel ALSOL Petr Skočdopole. Zásadní bude osadit stejnou plochu holin, jaká kvůli kůrovcové těžbě vznikne. V církevních lesích se ale bude využívat i přirozené obnovy.

Podle Petra Skočdopole bude v boji s kůrovcem naprosto zásadních prvních pět měsíců letošního roku. „První kvartál bude ve znamení takzvaných asanačních těžeb, kdy budeme intenzivně vyhledávat a těžit stromy ve stěnách porostů, kde kůrovec přezimuje, za účelem snížení jeho populační hustoty v lese. Naše snaha je nepromarnit čas do konce května, kdy probíhá období jarního rojení kůrovce,“ sdělil Petr Skočdopole.

Hokejisté Krnova - Ilustrační foto.
Velké okresní derby znovu ovládli hokejisté Krnova
Jiřina a Břetislav Krejčí se vzali před sedmdesáti lety. Mají šťastné manželství. Stále se zajímají o dění ve svém okolí.
Platinová svatba: jsou sedmdesát let spolu

SKLAD KMENŮ

Kvůli množství vytěžených stromů se problémem stává i odbyt dřeva. Aby mohli dřevorubci v církevních lesích vůbec pokračovat v těžbě, musely ALSOL vytvořit manipulační sklad kmenů a vlákniny ve Vápenné a v Písečné.

„Máme tak v Jeseníkách dvě logistická centra s vlastní železniční vlečkou. Od této investice si slibujeme zefektivnění boje proti kůrovci, včetně zrychlení odvozu kůrovcem napadeného dřeva z lesa,“ dodal Petr Skočdopole.

Ilustrační foto
Jaký byl den Palachova pohřbu v Rýmařově a v Krnově