Podle dokumentu, který v červenci schválila vláda, se sběru hub věnují tři čtvrtiny českých domácností. Na jednu z nich loni připadlo v průměru téměř osm kilogramů hub. Stoupá i celková návštěvnost lesů. Každý obyvatel Česka loni v průměru zavítal do lesa 26krát.
Podle technického ředitele LČR Václava Lidického lesníky těší, že lidé stále více chodí relaxovat do lesů. „Na straně druhé však v dané souvislosti evidujeme celou řadu negativních jednání, které les a život v něm ničí nebo ohrožují," uvedl. Je proto podle něj důležité lidem připomínat, že pohyb v lesích má svá jasně daná pravidla, která je nutno respektovat.
Například blokováním lesních cest auty návštěvníci lesa omezují pohyb lesnické techniky, ale také případný vjezd hasičů, policie či záchranářů. „Tím už může být ohrožena bezpečnost ostatních návštěvníků lesa," upozornil mluvčí firmy Zbyněk Boublík.
Odpadky i poškozování oplocení
Dalším vážným problémem způsobovaným v lesích houbaři jsou odpadky v podobě plastových láhví, obalů od jídla či pytlů s komunálním odpadem. „Likvidace odpadků stojí Lesy ČR značné finanční prostředky dosahující až milionů korun ročně," řekl mluvčí.
Mnozí houbaři také poškozují oplocení, které má chránit mladé stromy před okusováním přemnoženou zvěří. Škody způsobené zvěří v důsledku toho představují například jen v Jihomoravském kraji ročně 200.000 až 300.000 Kč.
„Někteří houbaři se při pohybu v lesích, mnohdy od ranních až do pozdních večerních hodin, chovají velice hlučně a často nechávají, i přes přísný zákaz, volně pobíhat své psy," podotkl Boublík. Stresovaná zvěř pak kvůli nedostatku klidu zůstává ukryta v nepřístupných houštinách, kde působí škody na porostech. Rušením zvěře působí houbaři problémy také myslivcům. Znesnadňují jim totiž lov přemnožené zvěře, což zvyšuje škody na porostech.