K pololetnímu růstu zisku podle generálního ředitele Daniela Szóráda přispělo i to, že podnik nepostihla žádná významná přírodní kalamita. "Svůj podíl na dobrém hospodaření má také realizovaný úsporný program některých režijních nákladů, například právních služeb," uvedl Szórád, který podnik vede od letošního dubna.

I když je pololetní výsledek rekordní, přistupuje podnik podle Boublíka k jeho hodnocení střízlivě. Nový management se podle něj nyní soustřeďuje na zajištění dobré dlouhodobé ekonomické výkonnosti firmy, na vydávání majetku v rámci církevních restitucí, podporu regionální zaměstnanosti a řeší i sociální aspekt lesnických zakázek. "Proto by v současnosti jakékoli predikce našeho letošního celkového hospodářského výsledku byly velmi předčasné," uvedl Szórád.

Církevní restituce

V květnu Szórád nicméně uvedl, že letošní hrubý zisk podniku by měl klesnout asi o miliardu korun na necelé čtyři miliardy korun. Snížení zdůvodnil vydáváním majetku v souvislosti s církevními restitucemi. "Je to spojené s tím, že restituce jsou proces, v rámci kterého zaměstnáváme nové lidi. Zároveň děláme veškerou pěstební činnost a zároveň netěžíme dřevo a přicházíme i o tržby z pronájmu," uvedl tehdy Szórád.

Hrubý zisk podniku za celý loňský rok činil 4,957 miliardy korun a proti v únoru zveřejněnému neauditovanému číslu 5,1 miliardy byl nižší asi o 140 milionů korun. Zisk v průběhu auditu podle Boublíka snížilo především vytvořením rezervy na pěstební činnost.

Nyní podnik organizuje tendr na lesnické práce a těžbu dřeva v letech 2015 až 2019. Předpokládaná cena soutěžených lesnických prací je 2,2 miliardy korun. Soutěžit se bude o práce a těžbu na 27 územních jednotkách, tedy asi v pětině lesů podniku. Pro tři jednotky LČR také vypsaly tendry, při nichž se na dobu jednoho roku budou zkušebně soutěžit odděleně pěstební a těžební práce. Lhůta pro doručení nabídek byla stanovena na 24. září.