Ziskem ve výši 40,5 milionu korun se na tom významně podílela i akciová společnost kraje v Kladně, jejíž výsledky bývaly v minulých letech záporné. A s čísly značně vysokými. Tentokrát auditovaný výsledek hospodaření ukazuje kladný výsledek; do haléře vyčíslený na 40 554 640,30 korun. V rámci krajských nemocničních akciovek je to druhé nejlepší číslo hned za nemocnicí v Kolíně, jejíž výsledek se nebývale zakulatil: 65 462 000,00 korun. „Kladného hospodářského výsledku dosáhlo všech pět nemocnic,“ upozornil kolegy v krajském zastupitelstvu středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO); mimochodem – také Kladeňák. Ve všech případech budou z loňského zisku sníženy ztráty jednotlivých zařízení z předchozích let.

Peníze jen na investice

Jakkoli se to vzhledem k dřívějším výsledkům zdálo málem utopií, podařilo se dosáhnout cíle, kdy jsou oblastní nemocnice provozně soběstačné; schopné fungovat bez dotací na zajišťování provozu. „Výsledek oceňuji,“ pochválil z opozičních lavic Martin Kupka (ODS). A ví, o čem hovoří: středočeské zdravotnictví sám míval v kompetenci. „Je to přesně ten stav, kterého jsme chtěli dlouhodobě dosáhnout,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). A jedním dechem upozornila, že se nicméně mohou vyskytnout výjimečné situace – jako byla letošní koronavirová epidemie.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš.
Nejhorší červencový výsledek od vzniku ČR. Schodek stoupl na 205,1 miliardy

Dlouhodobě je však cílem, aby se krajské nemocnice bez provozních dotací obešly. Což ale neznamená, že by vedení kraje na peníze pro ně nepamatovalo. Kývne i na stamiliony ročně – do investic. Tedy na vybavení, rekonstrukce a výstavbu nových oddělení. Loni to podle hejtmančiných slov bylo celkem 375 milionů, k čemuž se počítají i náklady na dokončení rekonstrukce Dětského centra Chocerady. Přímo v nemocnicích se například jednalo o rekonstrukci gynekologie v Kolíně, zahájení rekonstrukce patologie v Kladně, modernizace operačních sálů, interny i záchytky v Mladé Boleslavi, kde došlo i na budování parkovacího domu, stavbu rehabilitačního centra v Benešově či dokončení rekonstrukce monobloku D4 v Příbrami.

Šestá společnost v ohrožení?

Jak Kupka, tak Bezděk však poukázali i na výsledek hospodaření šesté nemocniční akciovky, jež skončila v minusu 1,7 milionu. Zde však jde o „nemocnici“ jen podle názvu. Ve skutečnosti je to servisní organizace, jež nemocnicím, ale i sociálním zařízením pomáhá s centrálními nákupy. „Oceňujeme úspory na výběrových řízeních,“ pochválil Kupka. „Pokud se ale něco nepodaří zásadně změnit, může se ocitnout v situaci, kdy sama na sebe bude muset podat návrh na konkurs,“ upozornil s odkazem na nízký základní kapitál. Tak černě to Bezděk nevidí, avšak i podle něj jsou změny nezbytné. „A ještě lépe zvládat komunikaci,“ poznamenal.

Výsledky hospodaření středočeských krajských nemocnic
- Oblastní nemocnice Kolín: 65,462 milionu korun
- Oblastní nemocnice Kladno: 40,555 milionu korun
- Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov: 1,547 milionu korun
- Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav: 5,455 milionu korun
- Oblastní nemocnice Příbram: 0,157 milionu korun
- Nemocnice Středočeského kraje: -1,704 milionu korun

- Celkem nemocniční akciovky kraje: 111,472 milionu korun

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje; auditované údaje za rok 2019