V roce 2013 dostali Češi do schránek rekordní čtyři miliardy letáků. Dle průzkumu 58 procent lidí letáky používá, nejčastěji k hledání výhodných nabídek. Často ale končí jen jako materiál do sběru. Podle průzkumu 42 procent Čechů s letáky častěji naloží jinak, než jaký byl jejich plánovaný účel. Do sběru je dává 12 procent dotázaných.

„Pro devět procent Čechů pak letáky plní hlavně funkci podložky při škrábání brambor. Letáky slouží ale dobře i k vysoušení bot, jako podložka při obalování řízků či při sušení hub. Užitečným pomocníkem do domácnosti se stávají často i při roztápění ohně v krbu," uvedl k průzkumu Petr Kováčik ze Skrz.cz.

Zatímco v tištěných akčních letácích listují Češi podle průzkumu jednoznačně nejčastěji večer po příchodu z práce domů (69 pct dotázaných), o prohlížení letáků na internetu je nejvyšší zájem ve všední dny mezi devátou a desátou hodinou, tedy v pracovní době. Nejoblíbenějším dnem je pak pátek.

Malé slevy nezaujmou

Z průzkumu také vyplývá, že Čechy nejčastěji přiměje k nákupu sleva ve výši alespoň 30 procent. „Naopak pouze zanedbatelnou část lidí zaujme sleva do deseti procent, stejně tak ale i sleva nad 70 procent. Vůbec nejvíc dotázaných (57 pct) se nechalo slyšet, že jim nezáleží ani tak na samotné výši slevy, ale spíš na výsledné ceně a druhu zboží," dodal Kováčik.

Průzkum mezi 525 respondenty také ukázal, jak velkou roli dnes slevy hrají. Z výsledků vyplývá, že více než polovina Čechů si ze dvou podobných produktů vybere ten, který bude ve slevě. Téměř třetina lidí pak při nákupu slevy cíleně vyhledává. Naopak pouze na 11 procent Čechů nemají slevy vůbec žádný vliv. Jen jedno procento lidí je pak na slevy alergické a cíleně se jim vyhýbá.