„Speciální nabídky se objevují denně. Letecké společnosti neustále aktualizují tarify a většinou ani není zřejmé, že jde o chybu vloženého tarifu. Jedná-li se skutečně o chybu, aerolinka ji vymaže okamžitě, jak to zjistí. Obvykle do 24 hodin. Následně pak většina aerolinek uzná svoji chybu a nechá klienty odletět," uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Díky chybám leteckých společností se turisté mohou podívat v podstatě po celém světě. Třeba v červnu nabízely Alitalia a Etihad cestu v první třídě z Německa do malajsijského Kuala Lumpur za 30 tisíc korun. Běžně přitom letenka stojí asi 130 tisíc. Hledání je jenom potřeba věnovat trochu času. „Někdy vyhledávám levné letenky i celý víkend, kdy se nejčastěji vyskytují. Tak jsem našel například zpáteční letenku do New Yorku za šest tisíc korun nebo se podíval do Jihoafrické republiky za pět tisíc," svěřil se se svou zkušeností Jakub Kvasnička, který tímto způsobem už procestoval prakticky celý svět.

Špatné tarify

Chybné tarify pro první třídu jsou bonus, cestovatel spíše objeví extrémně levnou letenku do ekonomické třídy. Letecká společnost často zapomene k tarifu připočíst nějakou taxu, která ovšem tvoří významnou část ceny letenky. „Tyto ceny lze identifikovat tak, že se jejich hodnoty například na trase USA, Afriky, Asie nebo Karibiku pohybují kolem pěti tisíc korun," upřesnil Trejbal.

Velmi levné letenky společnosti nabízejí i v případě zaváděcích tarifů na novou linku nebo se snaží doobsadit kapacitu letadla. Nutno ovšem podotknout, že podobné akce jsou časově omezené a lidé si nemohou termíny příliš vybírat. „Ty nejnižší ceny se povětšinou vyskytují v méně poptávaných termínech, v průběhu pracovního týdne nebo mimo sezonu, a s méně příjemnými přestupy. Kdo je ale časově flexibilní a komu nevadí strávit pár hodin na letišti navíc, ušetří často nemalé peníze," řekl Martin Ratolístka z vyhledávacího portálu Skypicker.

S tím v podstatě souhlasí i Tom z portálu JAKnaLetenky.cz. „Jsem přesvědčen, že akční slevy mohou využívat i běžní turisté, stačí se přizpůsobit nabídce a reagovat rychle, přičemž rychlá reakce, mimo jiné, znamená výhodu výběru z většího množství termínů. Na druhé straně zaměstnaní lidé, kteří nemohou rozhodovat o období své dovolené, musí mít opravdu štěstí, aby ulovili něco cenově mimořádně atraktivního," doplnil.

Omezení

Ty nejlevnější letenky mají ovšem také další omezení. „Mnoho lidí vyžaduje odlety ze svého domovského letiště a záměrně tak ignorují mnohem levnější nabídky z letišť ostatních. Vše je otázkou individuálních priorit," míní třeba David Eiselt z portálu Cestujlevne.com. Mimo to řada společností po Evropě už neuplatňuje pravidlo jednoho kusu zavazadla zdarma, takže letenka s dokoupeným zavazadlem se může nemálo prodražit.

Při chybných tarifech, které společnosti omylem vloží do nabídky, je někdy potřeba mít se na pozoru. Příliš nízké ceny mohou znamenat, že se letecká společnost nachází v potížích. Bylo tomu třeba v případě společnosti Sky Europe, která zkrachovala. Loni zase společnost Alitalia požadovala po cestujících doplatek přímo na letišti, protože při tvorbě cen udělala chybu a některé letenky byly dokonce zadarmo. Většina společností ale i po zjištění chybné částky letenky cestující odbaví za tuto cenu a náklady chybějících tax přičtou ke ztrátám. „Zpravidla platí, že chyba v ceně je výhodou pro cestujícího, který letí za méně," dodal Trejbal.

To ale nebyl případ letenky první třídou do Cancúnu. Dva dny poté, co si jeden ze zákazníků letenky zarezervoval a zaplatil, mu společnost poslala zprávu, že letenka byla zrušena a vrátila mu peníze.

close Pár tipů. zoom_in