Nový systém zkouší letecká společnost Continental Airlines na letišti v Houstonu ve státě Texas. Cestující tam již nemusí používat klasické papírové letenky, ale stačí jim pouze grafický kód, který jim na mobilní telefon či kapesní počítač zašle letecká společnost předem v rámci rezervace letu. Samotný kód, zobrazený na displeji, je složený ze směsi černobílých čtverců a obdélníků a obsahuje údaje o cestujícím a jeho letu.

Snadná manipulace

Manipulace s mobilním telefonem je pak velice jednoduchá. Stačí displej přiložit ke speciálnímu čtecímu zařízení a během chvíle se automaticky vyřídí veškeré formality. Podle Tomia Okamury, člena prezidia a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kód v mobilním telefonu nahrazuje nejen letenku, ale také tištěnou palubní vstupenku do letadla. I u nás se již přemýšlí o využití této novinky.

Mluvčí ČSA Daniela Hupáková k tomu Deníku řekla, že v současnosti se vše analyzuje. „Prověřujeme využití mobilních telefonů k odbavení cestujících i připravenost jednotlivých letišť na tuto možnost,“ uvedla. Pokud se odbavování přes mobilní telefon osvědčí, rozšíří se záhy i na další letiště této společnosti po celém světě.