Ze zveřejněných dat vyplývá, že se loni na Letišti Václava Havla Praha uskutečnilo celkem 54 163 vzletů a přistání. Oproti roku 2019 klesl počet pohybů o 65 procent.

Nejrušnějším měsícem uplynulého roku byl leden, kdy bylo odbaveno přes milion cestujících, což představuje dosavadní historický rekord za tento měsíc.

Nejvíce lidí prošlo terminálem v pátek 3. ledna 2020, během kterého cestovalo přes Prahu bezmála 50 tisíc lidí. 

Nejvíce se létalo do Amsterodamu

S pandemií přišel prudký pád: od března do prosince prošlo letištěm jen 1,6 milionu cestujících. Takové počty jsou přitom běžné za jediný měsíc. I léto ukázalo, že při lepší epidemiologické situaci jsou lidé ochotni cestovat: za červenec a srpen odbavili na letišti 600 tisíc lidí.

Následoval ovšem výrazný pád, který se zastavil až v prosinci, kdy se počet cestujících meziměsíčně vyhoupl skoro na dvojnásobek.

V porovnání s prosincem 2019 se však jedná o pokles cestujících o 92 procent. Nejvíce lidí letělo v průběhu měsíce na linkách mezi Prahou a Amsterdamem, Kyjevem a Dubají, ze zemí pak nejvíce lidí cestovalo z nebo do Nizozemska, Španělska a Velké Británie.

Mezi nejoblíbenější destinace se kromě velkých evropských měst, která slouží jako přestupní body pro navazující lety, objevily Hurghada, Malaga, Barcelona nebo ostrov Tenerife.

Prioritou je obnovení klíčových spojení

Během prosince se na pražském letišti realizovalo celkem 2730 letů, což je o 76 procent méně než ve stejném měsíci v roce 2019. Do těchto statistik se souhrnně započítávají pravidelné, charterové, privátní i cargo lety.

Aktuálně se z Prahy létá do zhruba dvaceti zemí. „S ohledem na poptávku a strategie leteckých společností je v roce 2021 naší prioritou obnovení leteckých spojení do klíčových evropských destinací,“ řekl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.