Supermarkety, recepce, pekárny, provozovny rychlého občerstvení, ovocné sady i výrobní závody tam všude hledají v létě brigádníky. Nejvíce příležitostí k výdělku se objevuje právě teď.

Zájem o přivýdělek mají nejen vysokoškoláci a středoškoláci, ale zvýšenou poptávku po práci mohou využít i nezaměstnaní a důchodci, kteří by si rozpočet rádi vylepšili krátkodobým zaměstnáním.

„Ideální je shánět si letní brigádu dva až tři měsíce předem. Nic to však nemění na tom, že podle našich zkušeností si volné místo zájemce najde bez problémů i v průběhu prázdnin," říká k tomu Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McRoy Czech.

JAK NEODVÉST POJIŠTĚNÍ

Hodinová mzda se v závislosti na druhu práce a místě výkonu pohybuje mezi 60 a 100 korunami. Brigádníci by se však měli zajímat i o daňové předpisy. Správně sepsaná smlouva jim může ušetřit nemalé částky.

„Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do deseti tisíců korun je nejvýhodnější uzavření dohody o provedení práce. V tomto případě se neodvádí ani sociální, ani zdravotní pojištění," říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.edane.cz.

„Je to tedy forma výhodná pro zaměstnance i zaměstnavatele. Omezena je však tím, že výkon práce nesmí být delší než 300 hodin za rok," dodává.

PŘIZNAT SE VYPLATÍ

Méně výhodné jsou dohody o pracovní činnosti. Ty sice nejsou omezeny počtem odpracovaných hodin, ale odvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění.

Výjimkou je pouze takzvané zaměstnání malého rozsahu s příjmem do 2500 korun měsíčně. V takovém případě se sociální ani zdravotní pojištění neodvádí ani z dohody o pracovní činnosti. Nicméně taková částka by většinu zájemců o přivýdělek neuspokojila.

Chtějí-li studenti ještě více „ušetřit", měli by pamatovat na daňové přiznání. Když na jeho podání nezapomenou, většině z nich vyjde přeplatek na dani, který pak finanční úřad na základě podaného přiznání vrací.

ŠANCE LIDÍ BEZ PRÁCE

Jinou kategorií jsou nezaměstnaní, tedy přesněji uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadu práce. Ti si mohou formou brigády vydělat až do výše poloviny minimální mzdy a neporuší tím podmínky pro evidenci na úřadu práce.

„Přivýdělek je možný jak na základě dohody o provedení práce, tak jiné pracovní smlouvy. Limitující je pouze částka. V současnosti činí minimální mzda 9900 korun, přivýdělek je tedy možný do výše 4950 korun," uvádí daňová poradkyně Štarmanová.

PŘILEPŠENÍ K PENZI

Co se týká důchodců, v případě zdanění výdělků nemají žádné zvláštní postavení.

Vykonávaná práce se z hlediska sociálního a zdra- votního pojištění považuje v tomto případě za vedlejší činnost.

Osvobození od daně z příjmů je možné jen v případě, že by šlo o příležitostnou činnost, například jednorázovou výpomoc. v sousedství.

Odměna však nesmí přesáhnout 30 tisíc korun za rok. Z takového příjmu se neodvádí ani sociální a zdravotní pojištění.

Brigády.Zdroj: Deník