Konec vládního opatření proti drahým cenám benzinu se projevil na koncových cenách u čerpacích stanic různě. Zatímco mimo hlavní koridory pumpaři zdražili jen o desítky haléřů, u hlavních autostrád ceny vzrostly i o více než korunu. Příkladem může být třeba čerpací stanice Shell na dálnici D1 před Velkým Meziříčím ve směru na Brno. Před týdnem tu litr Naturalu 95 stál 40,90 korun, v úterý už svítila na cenovém totemu částka 42,70 korun. Naproti tomu řidiči mohli koupit litr benzinu v malém okresním městě Rakovník u čerpací stanice Benzina za 37,90 korun. To je o padesát haléřů více než před víkendem.

Benzin by měl zdražovat i nadále. Ovšem jen mírným tempem. Celkově by rozdíl průměrné ceny od pátku, kdy byla zrušena nižší spotřební daň, do konce týdne neměl přesáhnout půldruhé koruny. Je to i kvůli stále klesající ceně ropy na světových trzích.

Tankování pohonných hmot. Ilustrační snímek
Pohonné hmoty v Česku zlevnily. Pokles cen je však pouze mírný

„Barel ropy Brent během září zlevnil po přepočtu z dolarů do korun o 6,1 procenta. Toto zlevnění čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou. Takže tento zlevňující tlak bude působit proti tlaku na zdražování způsobeném zrušením snížené spotřební daně z benzinu. Proto celkově cena benzinu během prvního říjnového týdne vzroste jen o jednu korunu na litr,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podobně hovoří i ekonom České spořitelny Michal Skořepa. „Vzhledem k trendu snižování cen ropy v posledních týdnech ceny benzinu o celou půldruhou korunu na litr asi nevyskočí,“ myslí si Skořepa.

Hlídání marží

Pumpaři a dodavatelé pohonných hmot budou i nadále pod drobnohledem ministerstva financí. To bude pokračovat v kontrolách cen a marží. „Kontroly budou trvat nejméně do konce tohoto roku, pravděpodobně však i v příštím roce, dokud nepomine turbulentní a těžko predikovatelný vývoj cen ropy a paliv na světových a evropských trzích s přesahem do zvýšených cen pohonných hmot na čerpacích stanicích,“ říká mluvčí resortu Gabriela Krušinová.

Ilustrační snímek
Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu. Bude platit celý příští rok

Že by se z monitoringu marží a cen pohonných hmot stalo trvalé opatření, ministerstvo i s ohledem na administrativu nepředpokládá.

Snížení spotřební daně o 1,5 korun na litr benzinu a nafty platilo v Česku od června do konce září. Ministerstvo financí vyčíslilo výpadek příjmů ze státního rozpočtu na zhruba 4,2 miliardy korun. Nicméně vláda rozhodla o prodloužení opatření pouze u nafty do konce roku 2023. To vyjde státní kasu na dalších 9,6 miliardy korun.