„Účelem ušetření samozřejmě není, aby se pojišťovně postavila nová budova, ale aby se k dané léčbě dostalo více pacientů anebo aby se úspory použily na dražší léčbu, která přichází na trh," přibližuje ředitel asociace Emil Zörner.

Výsledek? Během 14 let se snížila úmrtnost na nemoci oběhové soustavy o třetinu. Zatímco v roce 1998 zemřelo takto 600 z každých 100 tisíc mužů, loni jich bylo 400. Dokud totiž byly některé z látek pod patentovou ochranou, mohli je předepisovat jen kardiologové a internisté, tedy několik set lékařů v republice. S příchodem generik ale lékový ústav přípravky uvolnil i pro preskripci u praktiků. 
A tak zatímco v roce 2008 bralo léky na cholesterol jen něco málo přes 21 procent lidí, loni to bylo o deset procent více.

Nakolik se generika vyplatí, si už dříve spočítali například ve Velké Británii. Tam zjistili, že pokud zvýší podíl generických léků na trhu 
o procento, bude to znamenat celkovou úsporu ve výši jedné miliardy liber (zhruba 33,4 miliardy korun). Evropské generické sdružení pak odhaduje, že přípravky ušetří v zemích Evropské unie 30 miliard eur (825 miliard korun). 
U nás je ale studie České asociace farmaceutických firem vůbec první svého druhu.

Léky první volby

„Zvolili jsme šest molekul používaných na nemoci oběhového systému. Ty mají své generické ekvivalenty, ale hlavní důvod, proč jsme je vybrali, bylo to, že když se podíváte do jakýchkoliv evropských doporučených postupů, tyto přípravky tam najdete jako léky první volby. Bez nich prostě a jednoduše nemůžete moderně léčit," vysvětluje Jana Skoupá z 1. lékařské fakulty UK s tím, že skupina zvolených léků tvoří pět procent trhu. „V roce 2013 byla v této skupině úspora díky generikům vůbec největší: 7,35 miliardy korun," doplňuje Zörner.

Nyní ovšem čeká generika horší období. „Máme za sebou dekádu, kdy se generiky staly velké molekuly, jako právě léky na cholesterol zvané statiny. To ale v dalším desetiletí neuvidíme, potenciál úspor vzniklých díky generikům tak bude mnohem menší," upozorňuje Skoupá.

Na druhou stranu u nás ale zůstává potenciál pro zvyšování podílu generik na trhu: zatímco třeba v USA tvoří asi 90 procent a v Polsku přes 70 procent, u nás jsou generika tři z pěti léků.

Léky