Pravděpodobnost setrvání Británie v EU se nyní podle sázkové kanceláře Betfair pohybuje kolem 75 % poté, co se minulý čtvrtek propadla až na 60 %.

Nejprudčí růst britské libry vůči americkému dolaru za posledních 8 let

Britská libra dnes dopoledne vůči dolaru vykazovala nárůst o 0,4 %. Dostala se tak na 1,4747 USD, tedy na nejvyšší úroveň od začátku května. V pondělí libra vůči dolaru díky nadějím na setrvání Británie v EU posílila o 2,1 %. Zaznamenala tak nejprudší jednodenní nárůst od konce roku 2008.

"Trh reaguje na každý posun v průzkumech veřejného mínění (v Británii)," uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale. "Zdá se, že průzkumy naznačují růst podpory pro setrvání (Británie v EU), pravdou však je, že skutečný stav budeme znát až poté, co uvidíme výsledky (referenda)," dodal.

Soros: v případě brexitu se libra propadne o 20 %

Americký miliardář George Soros v pondělí předpověděl, že libra by v případě odchodu Británie z EU oslabila o minimálně 15 % a možná o více než 20 %. Kurz libry vůči dolaru by se tak podle něj mohl dostat pod 1,15 USD.

Euro se dnes vůči libře drží v blízkosti 77 pencí, zůstává tak nedaleko třítýdenního minima 76,925 pence, na které sestoupilo v pondělí.

Vůči dolaru si jednotná evropská měna připisuje 0,2 % na 1,1330 USD.