Libra zpočátku ztrácela asi 2 %, později však její pokles vůči dolaru zrychlil až na 4 %. Kurz tak spadl pod minimum 1,3228 USD, na němž se ocitl v pátek, kdy libra po šoku z výsledku čtvrtečního referenda ztrácela až 10 %. Nakonec klesla o 8 %t a zaznamenala nejhlubší jednodenní propad od zavedení plovoucího kurzu počátkem 70. let. Za dva dny ztrácí libra asi 12 %.

Libra proti euru dnes klesla o více než 2 % na 0,8352 GBP a je nejníže od března 2014. Euro oslabuje vůči dolaru o téměř 1 % na 1,1015 USD a je nejslabší za tři a půl měsíce.

Výnosy britských státních dluhopisů, které určují náklady vlády na nové výpůjčky, se propadly na nová minima.

Výnos desetiletého "giltu" navíc poprvé v historii klesl pod 1 % a od pátku se snížil o 0,44 procentního bodu.

Výnos dvouletých obligací sestoupil na čtyřleté minimum 0,13 %.

Trh tím započítává předpoklad, že Bank of England ve snaze zmírnit dopady "brexitu" na ekonomiku ještě letos sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,25 %.

Britská centrální banka drží úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 % již sedm a půl roku, respektive od finanční krize. Všeobecně se ale čekalo, že v dohledné době začne s jejím zvyšováním, protože ekonomika solidně roste a inflace by se podle vedení banky měla postupně vracet z nízkých úrovní ke 2% cíli.

Analytici RBC Capital Markets na základě rekordních propadů libry v poválečné historii předpovídají, že její kurz do konce léta klesne do rozmezí 1,20-1,25 USD.

V kontextu minulých epizod kurzových ztrát je podle nich nynější pokles kurzu prozatím "velmi malý". "V rámci osmi období kurzových propadů za posledních 40 let libra v průměru ztratila 18 %," uvedli analytici RBC.