"Aby to měly celní úřady jednodušší, spustíme k tomu v prvních týdnech nového roku internetové stránky, kde budou moci lidé výskyt nelegálního hazardu úřadům nahlašovat," řekl Hollan.

Nový zákon považuje za posun vpřed. "Doteď si nelegální hazard jednotlivé složky státu přehazovaly jako horký brambor. Nyní bude vše v kompetenci ministerstva financí a na žádné výmluvy nebude již prostor," dodal.

Za největší chybu zákona pokládá, že nelegální herny nebude možné preventivně uzavřít. Jako příklad uvedl Vídeň. "Od začátku roku 2015 tam vyhlásili nulovou toleranci hazardu. Vyplatilo se jim, že bylo možné na několik dní hernu preventivně uzavřít. To je hodně dobrý nástroj, protože když vám vypadnou třeba pětidenní tržby, je to hodně citelné. U nás jde zatím bohužel pouze nelegální herní automaty zabavit," řekl.

Nový zákon počítá počítá i s tím, že hráči se budou muset registrovat a povede se rejstřík vyloučených lidí, kteří nebudou smět hrát. Automaticky v něm budou všichni lidé v osobním bankrotu nebo hmotné nouzi. Provozovatelé budou muset informovat o délce hraní a celkové prohře od aktivace účtu.

Čtěte také: Adiktoložka: Řešením gamblerství může být i blokace přístupu k hazardu

Podle předsedy sdružení Občané proti hazardu (OPH) Martina Svobody je problém, že registr zatím ještě nefunguje. "Proto zatím nelze říct, o kolik se sníží počet patologických hráčů. Zatím se to změní pouze kosmeticky, ale až registr naběhne, bude to mít větší dopad," řekl.

Podle odhadu TI a OPH existuje více než 30 firem, které nemají licenci, ale přesto nabízejí hazardní hry v českém jazyce. "Proto vyzýváme ministerstvo financí, aby písemně vyzvalo všechny tyto nelegální provozovatele k ukončení činnosti. A ty z nich, kteří i nadále chtějí působit na českém trhu, aby si o licenci obratem požádali. Pokud to neudělají, ministerstvo by mělo přistoupit k ukončení jejich činnosti a zákon vynutit," doplnil ředitel TI David Ondráčka.

Zdanění hazardu se v Česku od příštího roku změní. Technická zařízení, tedy automaty, budou nově podléhat sazbě 35 procent. Na ostatní druhy se bude nadále vztahovat sazba 23 procent. Úprava zdanění nicméně příliš nemění stav platný od letošního ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Od začátku letošního roku platí novela zákona o loteriích, která snížila obcím odvody z výnosů z automatů 80 na 63 procent. Od příštího roku se podíl pro obce mírně zvýší na 65 procent. U ostatních her se celostátní hrubý výnos daně rozdělí v poměru 70 ku 30 ve prospěch státního rozpočtu.

Přečtěte si: Adiktoložka Hana Vavřincová: Preventivní akce by neměly být zastrašující