Zatímco stroje nepřetržitě těží uhlí, města a obce chtějí snížit v bytech spotřebu energie z neobnovitelných zdrojů. Lidé pak mohou žít levněji. Horská obec Brandov investovala 684 tisíc korun do výměny starých oken ve svých pěti obecních bytových domech a počítá s menšími výdaji na nákup tuhých paliv.

Mostecká radnice půjčí až 250 tisíc korun tomu, kdo si bude chtít vytápět dům ekologicky. Až do konce roku můžete žádat Státní fond životního prostředí o dotaci, pokud se sousedy využijete třeba spalování biomasy k výrobě tepla pro své byty či vily.

V Brandově, kde je krutější zima než v mostecké pánvi, spoléhají na téměř sto nových plastových oken. Obec jimi nahradila dřevěná okna stará až 50 let. Letos největší investici uhradila obec ze svého rozpočtu. „Výměnou oken jsme chtěli zlepšit kvalitu bydlení v našich domech a snížit náklady na vytápění,“ sdělil Deníku starosta Brandova Jiří Mooz. Modernizace domů trvala měsíc. Obci pomohli tři nezaměstnaní na veřejně prospěšných pracích dotovaných Evropským sociálním fondem. Vynaložená investice se obci vrátí do šesti let. Polovinu investované sumy jí postupně podle dohody splatí nájemníci.

Město Most může vlastníkům místních bytů a obytných budov poprvé půjčit peníze na zřízení alternativního zdroje vytápění domu. Novinku letos v březnu schválili zastupitelé. Radnice může vybranému žadateli půjčit z Fondu rozvoje bydlení až čtvrt milionu korun se čtyřprocentním úrokem a se splatností šest let.

„Půjčku z Fondu rozvoje bydlení uvítají zejména ti zájemci, kteří se rozhodli pro využití obnovitelného zdroje energie. Důvod je prostý, o dotace Státního fondu životního prostředí lze požádat až po uvedení projektu obnovitelného zdroje trvale do provozu a takováto půjčka přijde zájemcům vhod“, konstatoval František Baar z odboru rozvoje a územního plánování magistrátu. Magistrát v tiskové zprávě upozornil, že Státní fond životního prostředí vyhlásil program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Fond přijímá žádosti do 31. prosince 2008. Stát podpoří fyzické osoby investující do šetrných způsobů vytápění a ohřevu teplé vody pro byty a rodinné domy. Podle magistrátu jde výhradně o lokální systémy, které využívají sluneční energii nebo energii biomasy a zajišťují dodávku tepla nebo teplé vody. Do této skupiny patří kotle na biomasu, solární systémy na celoroční ohřev vody, solární systémy na přitápění či na celoroční ohřev vody.

Do druhé skupiny investic patří podpora vytápění bytů a rodinných domů tepelnými čerpadly. Výše státní dotace na jednoho žadatele může dosáhnout až 60 000 korun.