Kdo si peníze nevybral, má už smůlu. Na anonymních vkladních knížkách, jejichž obsah si mohli majitelé vyzvednout do konce minulého roku, zůstalo 1,785 miliardy korun. Každopádně v posledním loňském týdnu se lidé na přepážkách České spořitelny snažili zachránit, co se dalo. Ukazuje to počet výběrů. „V předchozím období lidé rušili v průměru 500 knížek denně, v posledních dnech se zájem o vyzvednutí vkladů zdvojnásobil až ztrojnásobil," uvedla těsně před Novým rokem mluvčí spořitelny Klára Pačesová. Na účtu České spořitelny tak zůstalo nevyzvednutých 2,456 milionu vkladů.

Podle zákona tyto promlčené vklady propadají bance a ta je nemusí vyplácet. Zbylé peníze se ale Česká spořitelna rozhodla věnovat Nadaci Depositum Bonum. „Česká spořitelna si je dobře vědoma původu finančních prostředků z anonymních vkladních knížek a ví, že tyto peníze jsou výsledkem poctivého střádání lidí, kteří je ukládali nezřídka po několik desítek let. Banka se proto rozhodla věnovat všechny zbylé prostředky české společnosti prostřednictvím nové nadace," vysvětlila banka svůj záměr.

Čtěte také: 2017: V Česku otevře sedm obchodních center

Nadace, kterou založila v roce 2012, se stala vkladem 1,45 miliardy korun největší nadací v České republice a zaměřuje se na zlepšení úrovně vzdělání zejména v v technických a přírodních vědách.

Platnost anonymních knížek skončila v roce 2002. Tehdy banka evidovala vklady v celkovém objemu 120 miliard korun. Na přibližně 98 procentech vkladních knížek byla uložena částka nepřesahující pět tisíc korun, na 41 procentech z nich bylo uloženo dokonce méně než padesát korun. Od roku 2002 si klienti vybrali asi 98 procent všech vkladů. 

Přečtěte si: Téměř třetinu korunových dluhopisů již drží zahraniční investoři