Že si při svých evropských cestách vystačí s běžnou kartičkou pojištěnce, si myslí celých 54 procent lidí.

"Tato kartička ale kryje pouze náklady lékařsky nezbytné zdravotní péče v lékařských zařízeních zapojených do systému státní zdravotní péče. Jinak řečeno, ze zákona máte nárok na nezbytnou lékařskou péči za stejných podmínek, jako pojištěnec daného státu. Což v praxi často znamená, že si stejně jako místní, budete muset připlatit," vysvětluje produktová manažerka Direct pojišťovny Simona Kuldová.

Řada cestovatelů pak využívá pojištění k platební kartě, které si mohou uzavřít třeba na celý rok.

Z průzkumu vyplývá, že 53 procent lidí už další připojištění neřeší a myslí si, že jim cestovko k platební kartě stačí. Problém je však v tom, že v něm bývá nejeden háček, i když vypadá výhodně.

„Limity pojistného krytí bývají nižší než u klasického cestovního pojištění. Navíc nemáte možnost připojistit se pro sporty nebo náročnější turistiku. Vždycky si proto pečlivě přečtěte konkrétní podmínky pojištění a zvažte, jestli pro vás není lepší krátkodobé cestovní pojištění. Vyjde vás na pár korun a může ušetřit spoustu starostí,“ doporučuje Kuldová.

Průzkum Direct pojišťovny obsahující patnáct otázek spojených s cestováním a cestovním pojištěním spustila pojišťovna v polovině ledna společně se svou zimní kampaní na cestovko.

Kampaň lidem zábavnou formou vysvětluje, co by o cestovním pojištění měli vědět, než se vydají na dovolenou.

Do průzkumu se zapojilo téměř pět tisíc lidí, od kterých Direct získal bezmála čtrnáct tisíc odpovědí. Lidé si mohou také na webu Cestovko bez mýtů vyzkoušet, jak jsou na tom se svými znalostmi v kvízu, který mýty a pravdy o cestovku shrnuje. Výsledek je prý pobaví i poučí.