Příjem pacientů by měl být právě z této ulice. U obyvatel rodinných domků vyvolal záměr Nemocnice Pardubického kraje odpor. Sepsali otevřený dopis pro vedení města.

„Obavy byly ze zvýšení dopravní zátěže na komunikaci a vůbec z celkového zhoršení prostředí v dané lokalitě vlivem stavby,“ uvedl starosta Petr Hájek, který o záležitosti jednal s vedením Pardubického kraje.

Na schůzce investora s obyvateli, kde byl projekt představen, lidé neskrývali své obavy z toho, že jim pod okny budou houkat sanitky. Vedení kraje se diskuzi nebrání, obyvatele ujišťuje, že provoz v ulici se nezvýší. Nicméně připouští, že sanitek by mohlo přijíždět kolem dvaceti denně.

Vedení kraje na úspěchu investice v Orlickoústecké nemocnici velmi záleží, debatě s obyvateli o podobě nového centrálního příjmu se proto rozhodně nebrání.

Diskuzi se nebrání

„Musíme vnímat, že se jedná o jednu z největších investic v krajském zdravotnictví. Současné pavilonové uspořádání rozhodně není ideální, a proto je centrální příjem řešením, které pomůže posunout kvalitu poskytované péče v nemocnici, která slouží pro spádovou oblast přibližně 130 tisíc lidí,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Podle hejtmana se lidé nemusejí obávat nárůstu dopravy, slibuje řešení, které nezatíží přilehlé ulice a navíc zajistí dostatečnou obslužnost nové budovy.

„Podle architektonického návrhu připravujeme příjezd osobních vozidel k centrálnímu příjmu skrze hlavní bránu s tím, že ulicí Bratří Kovářů by projížděly pouze vozy integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil Netolický. Tím se podle něj omezí pohyb vozidel v ulici, což by obyvatelům rodinných domků mělo zajistit vytoužený klid.

Přesto občany vyzval, že své připomínky mohou uplatnit i v rámci probíhajícího územního a stavebního řízení, a ty budou v souladu se zákonem vypořádány. Rovněž podle krajského radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra se pro obyvatele téměř nic nezmění. „Režim silnice zůstane oproti současnému stavu prakticky nezměněný,“ ujistil radní.

Jenže co hluk? Ulicí by kromě přibližně čtyř vozidel zásobování mohlo denně projet asi dvacet sanitních vozů. „Přepravní sanitky budou touto ulicí pouze přijíždět, odjíždět budou následně hlavní bránou. Lidé se tak nemusí bát o klid svých domovů,“ dodal k tomu Ladislav Valtr.

Území připraví letos

Pro urgentní příjem očekává Pardubický kraj vydání územního rozhodnutí v nejbližších dnech. Kraj zároveň připravil investici, která sníží hlukovou zátěž způsobovanou klimatizací na stávajících budovách nemocnice. V letošním roce bude území připraveno pro stavbu. Centrální příjem by měl vyjít asi na 320 milionů korun.