Když bylo stávající ředitelce České asociace paraplegiků – CZEPA Aleně Jančíkové osmnáct, spadla při fotografování ze stromu a následkem zranění ochrnula. Na vlastní kůži tak poznala, jak neskutečně těžké je zvyknout si na život na vozíku. Dobře ví, co to znamená dostat se po operacích a rehabilitacích zpět domů – do bydlení plného bariér. „Nastane psychický propad a izolace. Nezbývá vám nic jiného než být zavřená doma. Bez pomoci se nikam nedostanete,“ řekla Jančíková Deníku.

Stát sice poskytuje příspěvek na úpravu bytu, jehož výše dosahuje až devadesáti procent prokázaných nákladů, avšak vyhláškou je stanoveno, na které úpravy je možné příspěvek použít.

Získat hypotéku není v současné době jednoduché
Těžká situace v Česku: Na hypotéku už skoro nedosáhne ani střední třída

Mnozí lidé s těžkým pohybovým postižením tak opouští nemocnice a rehabilitační ústavy v době, kdy doma ještě nemají bezbariérové úpravy provedené. Většinou se všichni chtějí vrátit do svého, nikdo dobrovolně neuvažuje o pobytovém sociálním zařízení.

Praha 10 proto ve spolupráci s asociací paraplegiků od roku 2015 nabízí lidem na vozíčku dočasné startovací bydlení. To je určeno pro jednoho až dva lidi, kteří tam platí klasické obecní nájmy a služby.

Specifické jsou tím, že mají přístupnou koupelnu se sprchovým koutem, polohovací postel, uzpůsobenou kuchyňskou linku s varnou deskou, elektrickou konvicí, lednicí, mikrovlnnou troubou s grilem a pračkou. Bezbariérový je i vstup do domu, stejně jako jídelna, pobočka městské knihovny či přístup do sklepních kójí k uskladnění věcí.

Život bez bariér

Smlouvu uzavírá nájemník s asociací na jeden rok, během kterého si uzpůsobí své původní bydlení. Unikátních pět dvoupokojových bytů s kuchyňským koutem se nachází v Malešickém penzionu nedaleko místní polikliniky a velkého bezbariérového parku, kde je například hřiště, kam rodič na vozíku může doprovodit své dítě až ke kolotoči nebo prolézačce.

V Malešicích může vozíčkář navštěvovat i bezbariérové sociální a zdravotní služby nebo se účastnit rehabilitací v Centru Paraple. „Lidé po autohavárii nebo po jiné nehodě, kteří jsou upoutáni na vozík, si zde v domácím prostředí zvykají na nový život s hendikepem,“ řekla Deníku jednatelka asociace Ivana Cabrnochová.

Peeři (vpravo Hana Doležalová)
Vozíčkáři pomáhají vozíčkářům. Každý rok má vážný úraz dvě stě lidí

Podle Jančíkové jsou lidé na vozíku šťastní, že ve startovacích bytech mohou žít samostatně a bez bariér. Byla by proto ráda, kdyby podobné startovací bydlení nabízely i další samosprávy. Ročně totiž skončí na vozíku po poranění míchy asi dvě stě lidí, kteří se musí učit zcela novému způsobu života.

Jak už Deník informoval, Česká asociace paraplegiků – CZEPA jim nabízí kupříkladu sociální službu „Peer mentoring“, kdy zkušení vozíčkáři napříč republikou pomáhají těm novým. Co člověk, to trochu jiné potřeby.

„Obecně se ale hodně ptají právě na úpravy bydlení. Řešíme také auto, které je pro člověka na vozíku druhýma nohama. Ptají se, jaké jsou možnosti úprav řízení nebo jak tam nakládat vozík,“ řekla Deníku peerka Hana Doležalová z Vrchlabí.