V akčních nabídkách lze banány koupit osmkrát levněji než za socialismu. „Banány a pomeranče jsou malé symboly velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok,“ řekl Petr Sikora, ředitel České distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků.

Dlouhé fronty jsou minulostí

„Díky volné soutěži na trhu už zákazníci nemusí na banány stát hodinovou frontu. Naopak, obchodníci se o zákazníky přetahují a prostřednictvím letáků je lákají k výhodným nákupům. Lidé ze soupeření mezi prodejci jednoznačně těží a to nejen v případě ovoce,“ dodal Petr Sikora.

Na kilo exotického ovoce jsme v roce 89 vydělávali skoro hodinu. Kilogram pomerančů jsme si mohli koupit za 45 minut práce, banány za 55 minut.

Letos máme na ovoce vyděláno za pár okamžiků: na pomeranče za 11 minut, respektive osm minut, pokud nakupujeme podle akčních letáků. Na banány vyděláváme deset minut, v akci máme na kilogram za sedm minut práce. Z průměrného platu si můžeme koupit 1,4 tuny banánů.

Bohatá nabídka

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i takzvané férové banány, u kterých je deklarována dobrá životní úroveň producentů.