O budoucnosti Radničního sklípku a jeho nádvoří rozhodne ve čtvrtek 13. září litvínovské zastupitelstvo. Nevyužívaná bývalá radnice z dob Marie Terezie je na seznamu nepotřebného městského majetku. Po neúspěšných pokusech udržet v kulturní památce pronájem restaurace a objekt prodat soukromníkům přišla městská rada s novou strategií. Doporučí zastupitelstvu, aby podpořilo bezúplatný převod budovy i s přilehlými pozemky na Ústecký kraj.

Transakce má zaručit, že areál bude opět sloužit veřejně prospěšným účelům. Bylo by to podmínkou dohody. „Naší prioritou je teď nabídka Ústeckému kraji. Pouze v případě, že bychom se s ním nedohodli, přišla by na řadu varianta dražby,“ sdělil místostarosta Milan Šťovíček, který počítá s diskuzí na zastupitelstvu.

Objekt je podle něj v dobrém stavu a zaslouží si vlastníka, který v něm obnoví společenský život.

Litvínov se chce budovy zbavit už delší dobu. Odmítl do ní investovat, protože upřednostnil rozsáhlou rekonstrukci a provozování Zámku Valdštejnů, do kterého přestěhoval z Radničního sklípku svou malou galerii. Město zámek dostalo od kraje zdarma s podmínkou udržení kultury, což splnilo. U Radničního sklípku má dojít k podobné výměně vlastníků.

Galerie nebo muzeum

Když obě zastupitelstva převod schválí, kraj rozhodne, komu budovu předá. Už se o tom předběžně debatuje. Litvínovské radnici by se líbilo, kdyby v objektu byla například galerie nebo pobočka Oblastního muzea v Mostě, které patří kraji.

První schůzka na toto téma proběhla v červenci. „Jako muzejníci si uvědomujeme hodnotu této budovy a přejeme si, aby byla smysluplně využívána,“ řekl ředitel muzea Michal Soukup. „Pokud dostaneme úkol od našeho zřizovatele najít pro objekt náplň, určitě ji najdeme,“ doplnil.

Loni projevil o památku zájem jeden investor, který nabídl městu 1,7 milionu korun. Plánoval stavbu restaurace a minipivovaru. Zastupitelstvo však budovu tak levně neprodalo, protože znalec ji ocenil na 7,7 milionu korun.

Radniční sklípek, který je kulturní památkou od roku 1958, patří k nejstarším budovám v Litvínově. Barokní objekt vznikl po zbourání sirotčince v roce 1770, kdy město ovládal hrabě Emanuel Philibert z Valdštejna. Budova byla nejprve radnicí a do konce 19. století v ní fungovala hospoda.

Po druhé světové válce se stal Radniční sklípek na dvacet let městským muzeem. Po jeho přestěhování do zámku se objekt přestavěl na restauraci s hotelem. Po roce 1989 budova sloužila po dalších úpravách částečně jako knihkupectví a městská Galerie Radniční sklípek s expozicí v horních patrech. Restaurace po střídání různých nájemců zanikla. Památka je nadále součástí poznávací trasy Genius Loci, která formou infotabulí přibližuje obyvatelům a turistům zajímavá místa ve městě, například staré vily, továrny a sochy.