„Dnešní rozhodnutí orgánů ČEZ beru na vědomí a chápu jeho ekonomický kontext, především v souvislosti s vývojem tržních cen elektrické energie, který nyní v Evropě problematizuje výstavbu všech nových nedotovaných energetických zdrojů," napsal dnes  Sobotka. „V budoucnu však nelze očekávat, že by se Česká republika obešla bez jaderné energie, zejména pokud má dodržet své závazky ve snižování emisí CO2. Čeká nás tedy zásadní odborná debata, v jakém pořadí, kdy a za jakých podmínek dojde k dostavbě jaderných zdrojů, včetně úvahy zahrnující vedle Temelína i Dukovany."

Nový tendr do pěti let?

Ministr průmyslu a Sobotkův stranický kolega Jan Mládek ale dnes řekl, že jej zrušení tendru netěší. Projekt by podle něj znamenal vznik nových pracovních míst. Umí si představit do pěti let nový tendr v menším rozsahu. Zároveň si ale uvědomuje, že ČEZ k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze musel přistoupit.

„Domnívám se, že to jasně vyplynulo ze stanoviska vlády," řekl k rozhodnutí ČEZ Bělobrádek. Podle vicepremiéra bylo předem známo, že ČEZ bez státních garancí nechce v tendru pokračovat.

Kritická byla ODS. „(Premiér) Bohuslav Sobotka a (ministr financí) Andrej Babiš ukázali, že je nezajímá budoucnost české energetiky, české ekonomiky, České republiky, ale důležitější jsou pro ně aktuální volební preference," uvedl Kuba.

Opoziční TOP 09, s kterou ODS seděla ve vládě, je ale jiného názoru. „Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku," řekl místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek souhlasí i s rozhodnutím vlády, podle něj by případné státní záruky zatížily rozpočet.

Zastavení tendru podle očekávání uvítala Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky není další rozvoj jaderné energie v Česku ekonomicky rentabilní. Pokud bude vláda o dostavbu Temelína v budoucnu usilovat, bude muset podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše najít jiné garanční schéma. Variantou je podle Dolejše také to, že by stát byl přímým investorem.