Ve čtvrtek skupina Lufthansa zruší 700 ze 3000 plánovaných letů a v pátek dalších 600. Na webových stránkách aerolinek si mohou cestující ověřit, zda se jejich let uskuteční.

Protest by se neměl dotknout dceřiných společností spadajících pod mateřský koncern Lufthansa, k nimž patří například Eurowings, Germanwings, Swiss, Austrian Airlines nebo Brussels Airlines. Odbory si ale vyhradily právo stávku rozšířit i na tyto aerolinky.

Ilustrační fotografie automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
Hyundai v Nošovicích omezil výrobu. Každé druhé pondělí budou zaměstnanci doma

Lufthansa stávku už v pondělí tvrdě odsoudila a na dnešní večer ohlásila schůzku se zástupci odborů. Že by jednání vedlo k průlomu, je však nepravděpodobné. Zabránit stávce se letecká společnost pokusila také u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem, ten jí dnes ale nevyhověl. Lufthansa oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá.

Snaha o zvýšení příplatků 

Odbory UFO, které podle svých údajů zastupují zájmy více než 30 tisíc zaměstnanců palubního personálu, po aerolinkách požadují mimo jiné zvýšení příplatků či usnadnění přechodu sezónních pracovníků do běžného zaměstnaneckého poměru. Lufthansa ovšem současné vedení odborů, z něhož po výměně zbyli jen dva z původních sedmi členů, neuznává a měsíce s ním odmítala vyjednávat.

V Klatovech otevřeli 1. listopadu 2019 novou výrobní halu ATC Space, dceřiné společnosti německé Aerotech Peissenberg (ATP), která je součástí skupiny OHB
V Česku se budou vyrábět díly pro rakety. ATC Space má v Klatovech novou halu

Odbory kvůli tomu už 20. října vyhlásily varovnou stávku u dceřiných společností Lufthansy, během níž za 19 hodin vypadlo přes 100 letů.