Lufhansa byla donucena zrušit téměř polovinu svých spojů včetně čtyř linek do Prahy. "Kvůli stávce zrušíme přes 800 z plánovaných 1600 letů, včetně 58 dálkových," uvedl v prohlášení německý dopravce. Toto opatření se dotkne přibližně 90 tisíc cestujících. Situace by se měla vrátit k normálu ve středu.

„Lufhansa dokonce ani není žádnou stranou sporu, přesto to jsou zejména naši zákazníci, kteří budou stávkou nejvíce dotčení,“ postěžovala si personální šéfka aerolinek Bettina Volkensová.

Také největší německé letiště ve Frankfurtu varovalo na svém webu, že zítřejší lety naberou u řadu dopravců "významná zpoždění", a vyzvalo cestující, aby se u svého dopravce ujistili, že se jejich let opravdu uskuteční. Informovala o tom agentura AFP. 

Stávky železničářů ve Francii
Černé úterý ve Francii: nádraží zela prázdnotou, vyjela jen desetina vlaků

Úterní "výstražná stávka" pracovníků veřejných služeb potrvá od pěti ráno do šesti odpoledne a zasáhne německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, v Mnichově, v Kolíně nad Rýnem a v Brémách.

Stávkovat budou také pracovníci místní dopravy, mateřských škol, sběru odpadu a nemocnic v několika spolkových státech, včetně Berlína, Bavorska a Severního Porýní-Vestfálska. Stávky v různých oblastech potrvají až do pátku 13. dubna.

Podle odborů má tato akce zvýšit tlak na zaměstnavatele, aby "umožnili pracovníkům ve veřejných službách podílet se na dobré hospodářské výkonnosti" největší evropské ekonomiky. Zaměstnanci zastupovaní odborovým svazem Verdi, odborovým svazem učitelů GEW a federací civilních služeb DBB požadují zvýšení mezd o šest procent nebo minimálně o 200 eur měsíčně. Tento nárůst se týká 2,3 milionu lidí pracujících pro spolkovou vládu nebo pro vlády jednotlivých německých států. 

Siemens
Siemens bude globálně propouštět v energetice, o práci přijde na 7000 lidí

Podle AFP navnadil pracovníky ve veřejném sektoru úspěch silného odborového svazu zaměstnanců kovoprůmyslu IG Metall (největšího odborového svazu v Německu), který si vymohl v únoru zvýšení platů o 4,3 procenta a rozsáhlá práva na částečné úvazky.

Poslední kolo rozhovorů mezi odborovými svazy veřejných služeb a zaměstnavateli je plánováno na dny 15. a 16. dubna.